DHEA מה זה דיאה והאם הוא משפר איכות של ביציות?

קטגוריה: טיפולי פוריות | מאת: טלי שיאצו


DHEA מה זה דיאה והאם הוא משפר איכות של ביציות?

DHEA מה זה דיאה או דאה? איך שלא כותבים את זה בעברית, הדיאה הוא הורמון/סטרואיד טבעי, המיוצר בבלוטות יותרת הכליה, בלוטות המין והמוח.
זהו הסטרואיד הנפוץ ביותר במחזור בבני אדם ורמותיו בדם הן גבוהות בשפע בגיל צעיר. שמו המלא הוא דיהידרואפיאנדוסטרון, DHEA הוא קיצור של הורמון אב, בעל מבנה מולקולרי גדול שממנו הגוף יוצר לפי צרכיו, מתפרק לפי הצורך, להורמוני מין קצרים יותר, גם לגבר גם לאישה,
גם טסטוסטרון וגם אסטרוגן.

הורמון הדיאה קיבל את הכינוי מעיין הנעורים, ונקשר קשר ישיר לחשק מיני ובעל השפעה נפשית, בשנים האחרונות יצאו מחקרים הקושרים בין הורמון הדיאה לדיכאון בדגש על גיל המעבר שם ההורמון נמצא בריכוז נמוך, ישנה שכיחות גבוהה לדיכאון, דיכאון קל כרוני (דיסתימיה), נמצא כי נטילת תוסף דיאה שיפר את מצב הרוח הדכאוני ובכלל בתחושה הכללית, כבר לאחר שבועיים של כדורים (ללא תופעות לוואי שקיימות במתן פרוזק למשל, אגב מסתבר שאין גם תופעות לוואי שקיימות בתכשרים שהם רק טסטוסטרון כמו ג'ל הטסטומקס).
כיום יש לו מקום של כבוד גם בבריאות הנפש אצל הפסיכיאטרים.

בגיל 25 מגיע ההורמון לשיא שלו ופוחת ב95% בסביבות גיל 85, נמצא שגברים מבוגרים עם רמות גבוהות של DHEA בפלזמה נוטים פחות למות ממחלות לב וכלי דם. DHEA הוכח גם כמגביר את יכולת הגוף להפוך מזון לאנרגיה ולשרוף עודפי שומן, וכן ידוע שדיאה יכול להוריד רמות של דלקתיות בגוף, יש לציין כי ידוע כי דלקת כרונית ממלאת תפקיד קריטי בהתפתחות מחלות הזדקנות.
מעיין הנעורים כבר אמרנו, נכון?
.

מה הקשר לדיאה, איכות הביציות ולתגובה השחלתית?

העניין במתן DHEA להגברת הפריון התעורר בעקבות ספורה של אישה בת 43 שהחליטה לקחת דיאה על דעת עצמה אחרי שגם מינון גבוה של הורמונים לא גייס אצלה יותר מ- 3 זקיקים, בשילוב עם דיקור היא נטלה מידי יום 75 מ"ג של DHEA ואחרי 7 חודשים נשאבו 17 ביציות והושגו 16 עוברים!!!

היכולת של DHEA לשפר את התגובה השחלתית מוסברת בשני אופנים.
ראשית, מחקרים רבים מורים כי נטילת DHEA מובילה לעליה ברמות גורם גדילה דמוי אינסולין (IGF-I) בנסיוב. גורם זה נמצא כבעל השפעה משמעותית לשיפור התגובה של נשים עם רזרבה שחלתית נמוכה, כלומר, כאלו שהצליחו אצלן לשאוב רק מעט ביציות, לאחר שטופלו עם הורמון הגדילה.
שנית, ידוע ש- DHEA הינו "פרוהורמון", כלומר מהווה חומר מוצא ליצור הורמוני מין על ידי הזקיקים שבשחלה.
DHEA מה זה דיאהבארץ חייבים מרשם רופא בשביל לקנות את התוסף דיאה, אפשר לרכוש את זה בבית מרקחת מרכז הצפון בתל אביב בן יהודה 200.
או לחילופין באינטרנט ללא מרשם רופא הסוג המומלץ ברמת ספיגה טובה דיאה או סוג נוסף לבחירתכם באייהרב.
.

באוקטובר 2005 במונטריאול, קנדה, בכנס חשוב, הוצגה עבודת מחקר שסיכמה את ניסיונם של הרופאים מניו-יורק Barad ו- Gleicher. הם נתנו לקבוצה של 45 נשים, שאובחנו בעבר כסובלות מרזרבה שחלתית נמוכה, טיפול עם DHEA לפני השראת הביוץ לצורך טיפול ההפריה. ה- DHEA ניתן במינון של 3 טבליות של 25 מ"ג שלוש פעמים ביום. הנשים השתמשו ב- DHEA  בממוצע במשך 28 שבועות (טווח 4 עד 48 שבועות) לפני התחלת הטיפול להשראת ביוץ לצורך ההפריה. כל הנשים טופלו באופן דומה עם השראת ביוץ בעזרת מינון גבוה של 450 יח' גונל F ועוד 150 יח' של מנוגון ליום, בשילוב עם מינון יומי נמוך של דקפפטיל, לפני ואחרי נטילת ה- DHEA.  המחקר התבסס על 76 מחזורי הפריה שהושלמו בקרב 45 נשים, כאשר 43 מחזורים נערכו לפני ו- 33 מחזורים אחרי תחילת נטילת ה- DHEA. בנשים שנכללו במחקר רמות ה- FSH הבסיסיות היו גבוהות ולא השתנו בעקבות נטילת ה- DHEA (ערך ממוצע של 9.5 לפני מול 9.3 יח'/מ"ל אחרי). גם רמות האסטרדיול הבסיסיות לא השתנו (67.5 מול 64.0 פיקוגרם למ"ל),
אבל תפוקת הביציות עלתה באופן משמעותי סטטיסטית מ- 4.4 ל- 8.6 ביציות בכל שאיבה. מתוך 333 ביציות שנשאבו, 35% (79 מ- 228) מהעוברים שהתקבלו אחרי נטילת ה- DHEA  היו באיכות גבוהה ביום 3, לעומת 16% (17 מ- 105) בלבד מהעוברים שהתקבלו לפני הטיפול עם DHEA, הבדל מובהק סטטיסטית.
מסקנת החוקרים הייתה, שתוצאות המחקר מאשרות כי DHEA מעלה באופן משמעותי את מספר הביציות המושגות ואת אחוז העוברים בעלי איכות גבוהה בנשים עם רזרבה שחלתית נמוכה, ועל כן עשוי להאריך את הפריון של נשים אלו. עם זאת, החוקרים מדגישים כי, דרושים מחקרים נוספים לאשר את ממצאיהם ולשם קביעת הפרוטוקול הטיפולי המיטבי עם DHEA.
במקום אחר ברשת מצאתי דיון והתייחסות על שיעור גבוה יותר של ההריונות קליניים, ושיעור נמוך יותר של הפלות כתוצאה משימוש בדיאה.

לחלק מהנשים הפרוגסטרון יעלה במהלך סבב ולכן הרופא צריך לדעת שאת לוקחת את הדיאה ולהחליט אם להמשיך במהלך סבב או לא, אם פרוגסטרון לא עולה מומלץ לקחת גם בסבב.

מטופלת אצלי בקלניקה, בצעה מעקב זקיקים על מנת להחזיר מוקפא על בסיס טבעי, מעקב זקיקים ראשון היה בחודש מאי, הזקיק המוביל לקראת ביוץ הגיע ל14 מ"מ, היא התחילה לקחת דיאה במינון של 25מ"ג ואחרי חודשיים בחודש יולי, הזקיק המוביל הגיע ל20 מ"מ, אין ספק שהדיאה מוסיפה אנרגיה וכוח ומשפרת את הסביבה ההורמונלית בשחלה ויכולה להשפיע גם על האיכות וההבשלה של הביצית, למי שרמת ההורמונים נמוכה, וזה אומר שחייבים לעשות בדיקות וחייבים לשתף את הרופא ולקבוע יחד את המינון הנכון בהתאמה אישית.
DHEA מה זה דיאהDHEA מה זה דיאה

במצבים של עודף או חוסר התאמה יכולות להיות תופעות לוואי כולל אקנה, עודף שיער, נשירת שיער, הזעה מוגברת, נוזלים ברחם, עלייה במשקל, אינסומניה, אמנוריאה (אל ווסת), עייפות, כאב ראש, עצבנות ועוד… יש מכל טוב, גם לא מומלץ להשתמש בהנקה והריון.
לא מומלץ בקרב נשים בעלות היסטוריה של ממאירות גניקולוגית!
אז בבקשה, לנסות להגיע למינון שמשלים חוסרים ולא מעמיס, אי אפשר לנחש איזה מינון זה יהיה, צריך לעשות בדיקות דם רלוונטיות, לדעת לעצור כשכבר לא צריך, לשתף את הרופא ולדווח על כל שינוי שמתרחש ולמרות שההורמון משפיע מהר, יש מצבים שדורש זמן לשינוי המיוחל.

במקביל אני ממליצה לקחת את "הפורמולה של מרסל הטבעית" יש בה מעל 30 ויטמינים ומינרליים שמשלימים חוסרים, הפורמולה יכולה לשפר איכות של עוברים ועלולה להגדיל אחוזי הפריות, בכתבה כאן יש דוחות מעבדה שאפשר לראות.
ודבר אחרון שהייתי מאמצת זה נוגד חימצון, בין אם זה ויטמין סי, או קיו10, (מומלץ לכל אחת מעל גיל 35) כל דבר שעוזר לתא להיות שלם.
תשאירו כאן תגובה, שתפו חברות, ביחד נעזור לעוד נשים לנסות לשפר את הסיכויים, בהצלחה!


אלה המשובים שאני מקבלת על הפורמולה

עוד בספורטלי
>> איך שפרתי איכות של עוברים והכפלתי את אחוזי ההפריות
>> תוספי מזון בטיפולי פוריות, להכין את הגוף לקראת הריון
>> עיסוי וחימום הרחם בטיפולי פוריות ושימור
>>
שימור פוריות – להקפיא ביציות או להקפיא עוברים?

.

טלי - מטפלת שיאצו, תומכת במטופלות פוריות ושימור

טלי – מטפלת שיאצו, תומכת במטופלות פוריות ושימור | צילום: צביקה ג.
.

טלי היא טריאתלטית, צלמת ספורט ומטפלת שיאצו בכירה כבר מעל 20 שנה, תומכת ומלווה מטופלות פוריות ושימור.
מוזמנות לפנות בעמוד  בפייסבוק
יש גם קבוצה שמיועדת רק לשימור פוריות  בפייסבוק

וקבוצת של מטופלות IVF לחצי כאן
אם אתן רוצות למקסם את הטיפול שלכן מול הרופא, אם אתן רוצות להכיר את הגוף שלכן טוב יותר על מנת לשפר את תוצאות הטיפול, יחד נעבור על המדדים, דוחות מעבדה, פרוטוקולים, בדיקות הדם, תזונה ותוספים, אל תעברי את המסע הזה לבד, תרימי טלפון – 0522959733
הקלניקה נמצאת בתל אביב, עם שפע חניה באפור ללא תשלום.
אל תעברי את המסע הזה לבד, תרימי טלפון!

מקורות:
https://did.li/t4lTY
https://did.li/2pgaa
https://did.li/LeOw5
https://did.li/1GrCN
https://did.li/RXC5q
https://did.li/QvZYH
https://did.li/RvZYH
https://did.li/pSTfT
https://did.li/k05Hw
https://did.li/H4lTY

.מק


כתבות נוספות

לכל המאמרים