מעקב זקיקים בטיפולי פוריות

קטגוריה: טיפולי פוריות | מאת: טלי שיאצו


מעקב זקיקים בטיפולי פוריות כל מה שצריך לדעת!

מעקב זקיקים בטיפולי פוריות, כל מי שעושה טיפולי פוריות מכירה את המושג הזה מעקב זקיקים, זה חלק מרכזי בתהליך, מעקב זקיקים ע"י אולטרסאונד ובמקביל באותו יום גם בדיקות דם.

מעקב זקיקים בטיפולי פוריות – מה זה זקיק ולמה עוקבים אחריו?

במילים פשוטות הזקיק הוא הבית של הביצית, את הביצית אי אפשר לראות ולכן מודדים את המצע, הנוזל בו היא גדלה, הזקיק הוא יחידה ביולוגית המורכבת משכבות שונות של תאים והוא מספק הזנה והורמונים, לאחר הביוץ הופך הזקיק שהתפקע לגופיף הצהוב, אפשר לקרוא על זה יותר כאן .

הבדיקה הראשונה מתבצעת בתחילת הווסת (בדרכ ביום 2-3) והיא למעשה "מאשרת" את תחילת הטיפול\הפרוטוקול, באותה בדיקה מסתכלים על הרחם לראות גם שאין ממצאים חריגים ומודדים גם את עובי רירית הרחם ההתחלתי.
לעולם אל תוותרי על הבדיקה הזאת, היא הרבה יותר חשובה ממה שזה נראה, גם אם את בטוחה שקבלת ווסת ושהדימום כבר התחיל, תעשי אותה!
אגב בדיוק כמו בבדיקת בטא גם אם מתחיל דימום הולכים לעשות בדיקה, עדיין זה לא אומר שזה ווסת ולכן חייבים לעשות בדיקת בטא!

בהמשך לאחר הבדיקה הראשונה הרופא ישלח אותך שוב בהתאם לפרוטוקול, וככל שתתקרבי לביוץ התדירות תעלה, אם את רוצה ללמוד ולהבין לבד מתי את מתקרבת לביוץ, כנסי לכתבה שמסבירה את זה בפשטות, לחצי כאן!

כמה פעמים אלך למעקב זקיקים בסבב?

אף אחד לא יודע לענות על הזה, תלוי בגוף שלך, תלוי מתי יתרחש הביוץ, נשים עם מחזור חודשי של 28 ימים, לעיתים רבות היום ה- 14 הוא יום הביוץ.
אבל אצל כל אחת זה אחרת וגם כל סבב יכול להיות אחרת, ולכן זה יכול להיות פחות מ-14 יום ויכול גם להיות גם יותר.

מה בודקים בבדיקה הזאת ואיך יודעים מתי לבצע שאיבה?

בין אם את במעקב זקיקים כשאת מזריקה הורמונים ובין אם לא, במעקב מנסים לראות את מספר הזקיקים, מה הגודל שלהם ואת עובי רירית הרחם.
המעקב אחרי הזקיקים זאת אומנות של הרופא במיוחד אם יש מספר רב של זקיקים והרופא צריך מצד אחד לעצור את הביוץ הטבעי ומצד שני לנסות לגדל כמה שיותר זקיקים קטנים.

.

מעקב זקיקים - פרוטוקול ארוךמעקב זקיקים – פרוטוקול ארוך
.

מה זה גירוי יתר שחלתי ואיך אפשר להימנע מזה?

בקשתי מד"ר גרין מומחה לפוריות לתת לי הסבר למושג הזה וטיפים מה חשוב לעשות אם בכל זאת יש גירוי יתר.
"לפי האיגוד לפוריות- כאשר רמות האסטרדיול עולות מעל 13000 פיקומול/ליטר או 3500 פיקוגרם ביום מתן התרופות המבייצות, או כשנשאבות 24 ביציות או יותר, (גם 20 זה כבר הרבה), יש סיכון לגירוי יתר בדרגת חומרה קשה.

ובמצב כזה מומלץ:

להימנע מהחזרת עוברים טריים ולהקפיא את כל העוברים.

להימנע ממתן של אוביטרל לתזמון שאיבת הביציות (עדיפות לדקהפפטיל)

לתת דוסטינקס (כן אותה תרופה שנותנים לייבוש חלב) מיום מתן האוביטרל למשך שבוע.

אם בכל זאת הגענו לגירוי יתר- צפוי תהיה תחושה של תפיחות בטנית, בחילות, וכאבי בטן. לרוב ההורמונים יורדים עם הזמן והגוף חוזר לאיזון. חשוב מאד להקפיד על שתיה של מים ותפוקת מתן השתן, וצבע השתן (שיהיה צלול ובהיר ולא מרוכז)."
.

אז מה נחשב לגודל זקיק סביר\אידאלי\תקין\בשל\מוכן על מנת שתתקיים הפריה תקינה?

זקיק גדל בממוצע בין 1-2 מ"מ ביום, מחקר שנעשה על 449 מטופלות בנות 18-38 הגיע למסקנה שכאשר בבדיקה האחרונה הזקיקים היו בין 12-19 מ"מ (הבדיקה שקובעת את מתי לתת את את המתזמן ביוץ) יהיו מספר הזקיקים הבשלים בצורה אופטימלית הגבוה ביותר, כך שביום  הביוץ בזמן אמת הזקיקים יהיו בין 16-22 פחות מזה הם יהיו קטנים מידי להפריה, יותר גדולים מזה הם יהיו "בשלים מידי".

מול זה יש כמובן את בדיקות הדם שמתבצעות במקביל באותו יום, שכאמור לא אומרות הרבה אם אנחנו לא מציינות את היום בו הם בוצעו כשהיום הראשון הוא היום הראשון של הווסת. בדיקות הדם חשובות כי הן עוזרות להבין מתי יתרחש הביוץ, על מנת שלא לפספס את כל מעקב הזקיקים, ברגע שהביוץ קרה באופן עצמוני לא ניתן יהיה לבצע שאיבה.
מעקב זקיקים בטיפולי פוריות

בדיקות הורמונליות למעקב זקיקים.

.

מעקב זקיקים בטיפולי פוריות – מודדים גם את רירית הרחם

כמו שכתבתי בתחילת המאמר גם את רירית הרחם מודדים, הרירית אמורה לקלוט את העובר, ולכן נהוג לשאוף לעבור את ה -7 מ"מ, אם כי כאשר רירית הרחם גדולה מ – 9 מ"מ סיכוי ההשתרשות עולים משמעותית. במצבים בהם הרירית דקה מדי, יש רופאים שלא ימשיכו את הטיפול ויעדיפו להקפיא את העוברים, אפשר להעזר בתזונה, עיסוי רחם וחימום על מנת להזרים יותר דם ולעבות את הרירית באופן טבעי.

.
אני מוסיפה כאן שאלה ששאלתי את פבל שהוא אמבריולוג קליני בנושא הזקיקים

ואת התשובה שלו שהדהימה אותי בחשיבות שלה

אין לתאר כמה התשובה הזאת חשובה, כמה הפרוטוקול שאת מקבלת מרופא שלך הוא חשוב, וכמה הפרוטוקולים שונים מרופא לרופא

לסיכום:
מעקב זקיקים בטיפולי פוריות זאת אומנות, בין אם זה להחליט נכון על כמות ההורמונים ובין אם למצוא את הפרוטוקול הנכון שיאפשר לזקיקים הראשונים לגדול יחד ולהרוויח כמה שיותר זקיקים בשלים, אפשר לעשות זאת בעזרת: צטרוטייד, דקפפטיל, אסטרופם או סינרל (ואולי יש עוד אפשרויות שאני לא מכירה, דברי עם הרופא שלך על זה), ובן אם להחליט לדכא את הביוץ על מנת לאפשר לזקיקים הקטנים לגדול בלי להרוס את הזקיקים הגדולים במקביל, האיזון כאן הוא הדבר הכי חשוב.
כמו כן להיות מודעים לנושא ולהבין את השתלשלות הדברים.
אם הכתבה הזאת עזרה לך להבין דברים חדשים שתפי אותה עם נשים נוספות שעוברות את התהליך, בהצלחה!

עוד בספורטלי
>> איך שפרתי איכות של עוברים והכפלתי את אחוזי ההפריות
>>  כיצד לזהות ביוץ בעזרת ערכי ההורמון פרוגסטרון
>> עיסוי וחימום הרחם בטיפולי פוריות ושימור
>> רזרבה שחלתית נמוכה – מה זה? והאם יש טיפול?

.

טלי - מטפלת שיאצו, תומכת במטופלות פוריות ושימור

טלי – מטפלת שיאצו, תומכת במטופלות פוריות ושימור | צילום: צביקה ג.
.

טלי היא טריאתלטית, צלמת ספורט ומטפלת שיאצו בכירה כבר מעל 20 שנה, תומכת ומלווה מטופלות פוריות ושימור.
מוזמנות לפנות בעמוד  בפייסבוק
יש גם קבוצה שמיועדת רק לשימור פוריות  בפייסבוק
וקבוצת של מטופלות IVF לחצי כאן
אם אתן רוצות למקסם את הטיפול שלכן מול הרופא, אם אתן רוצות להכיר את הגוף שלכן טוב יותר על מנת לשפר את תוצאות הטיפול, יחד נעבור על המדדים, דוחות מעבדה, פרוטוקולים, בדיקות הדם, תזונה ותוספים, אל תעברי את המסע הזה לבד, תרימי טלפון – 0522959733
הקלניקה נמצאת בתל אביב, עם שפע חניה באפור ללא תשלום.
אל תעברי את המסע הזה לבד, תרימי טלפון!
.

מקורות:
https://katzr.net/653368

https://katzr.net/d55e47

https://katzr.net/116541
.

 


כתבות נוספות

לכל המאמרים