תוספי מזון בטיפולי פוריות, להכין את הגוף לקראת הריון

קטגוריה: טיפולי פוריות | מאת: טלי שיאצו


תוספי מזון הפכו להיות פופולריים והם זוכים לקבל יותר מקום בטיפולי פוריות גם לגבר וגם לאישה לאור מחקרים והצטברות של נתונים לגבי הערך הנוסף אותם הם מביאים בשיפור סיכויי הצלחת טיפולי פוריות, צריך לציין שעדיין הנושא שנוי במחלוקת ואין תמימית דעות ונדרשים מחקרים נוספים לאשש הנחות אלה, אך נראה שבשטח זה כיוון הרוח.
זה המקום גם להזכיר שאני מטפלת שיאצו תומכת ומלווה מטופלות פוריות ושימור ולקיחת תוספים צריכה להיות בשיתוף עם הרופא המטפל, מומלץ לאחר בדיקות דם.
יחד עם זאת אני מוצאת לנכון להעלות את המודעות של מספר תוספים מומלצים והחשיבות שלהם לאור אוסף העדויות כי הם עלולים להביא לשיפור בשיעורי ההריונות ולידות החי בקרב מטופלי פוריות.

יש לעדכן את הרופא בלקיחת כל תוסף!

תוספי מזון | חומצה פולית ( פולאט) – ויטמין B9

זה אולי הויטמין שהכי מוכר ומקושר לעולם הפוריות של האישה והוא מומלץ ע"י הרופאים כשלושה חודשים לפני ההריון, החומצה פולית נחשבת לחיונית בהתפתחות מוח העובר, חוט השדרה ומערכת העצבים שלו, חיונית לבניית ה-DNA ו- RNA הנושאות את המידע הגנטי, החומצה פולית הכרחית ביצירת חיים חדשים וחלוקת תאים תקינה וכן חשובה בבניה של כדוריות דם אדומות.
החומצה פולית מסייעת למנוע מומים ומחלות שונות שעלולות להתגלות עוד במהלך ההריון, כמו כן היא מפחיתה סיכון ללוקמיה בילדות ומפחיתה סיכון לדיכאון לאחר לידה של האם.
אך לא רק האם זקוקה לה גם אצל גברים יש בעיות פוריות בחסר, חומצה פולית נמוכה פוגעות באיכות הזרע, מקושרות לבעיות ב DNA וספירת זרע נמוכה וכן לסיבוכים הקשורים בלידה והפלות.
החומצה פולית מסייעת בתהליכי ניקוי הגוף מרעלים, שומרת על גמישות כלי דם, שותפה מרכזית בייצור ובניית חומצות אמיניות שונות, משתתפת בתהליכי ייצור חלבונים, תאי דם אדומים ולבנים.

אינטראקציה חיובית עם חומצה פולית: חומצה פולית +ויטמין B12 שותפים יחד להרבה תהליכים, חוסר באחד מהם יפגע באחר ויכול לגרום לאנמיה.

המינון המומלץ של חומצה פולית נע בין 400-800 מק"ג ביום, כשנשים בהריון\מניקות זקוקות ל600, חומצה פולית נמצאת ב: אגוזי מלך, שקדים, אגוזי לוז, גרעיני חמנייה וזרעי פשתן.

תזונה, תוספי מזון ופוריותתוספי מזון | חומצה פולית פולאט מאייהרב לחץ כאן
.

.
תוספי מזון | קו אנזים Q10 – ידוע גם בשם יוביקינון

Q10 הינה מולקולה שומנית שמיוצרת בגוף האדם באופן טבעי, אבל ככל שאנו מתבגרים הרמות הטבעיות של קיו 10 פוחתות וזאת הסיבה שרופאי פוריות בשנים האחרונות ממליצים על התוסף ההומאופתי Q10 אותו אפשר לרכוש גם ללא מרשם רופא. מסתבר (קבלו על זה נובל) ש ה- Q10 גם נוגד חמצון חזק (מגן על רקמות הגוף מפני הזדקנות), גם מייצר נוגדי חמצון גם תורם ביצירת אנרגיה במיטוכונדריה ומגן על התאים וחומצות הגרעין – D.N.A.
המלצה על התוסף נובעת מהסיבה כי במהלך השנים ביציות האישה מתבגרות ויעילותן במהלך תהליך ההפריה יורדת. לעתים, אצל נשים מסוף שנות השלושים אין מספיק אנרגיה ברמה התאית בכדי להשלים את תהליך ההפריה בצורה טובה. גם פעילות גופנית מאומצת לאורך זמן יכולה לגרום לשימוש מוגבר במולקולה ולייצר חסר ללא קשר לגיל.

גם אצל גברים נמצא כי רמות נמוכות של Q10  מעידות על תנועתיות נמוכה של הזרע ונטילת תוסף למשך 3 חודשים משפרת את איכות הזרע והתנועתיות בפוריות הגבר.

אינטראקציה חיובית עם Q10 : ויטמין B6, ויטמין E, ול-קרניטין.

Q10 נמצא ב- פיסטוקים, אגוזי מלך, שקדים, זרעי שומשום ובוטנים.

תוסף מזון | יוביקווינול סולגאר מאייהרב לחץ כאן
.

תוספי מזון | בי12 – B12

B12 הוא אחד הוויטמינים החיוניים ביותר לגוף!! בניגוד להרבה ויטמינים כשיש מחסור בו הוא בא לידי ביטוי בהמון מישורים בחיי היום יום והוא לגמרי משפיע על איכות החיים שלנו עוד הרבה לפני החשיבות של פוריות, הריון ולידה ולכן הוא חשוב, חשוב, חשוב!!

ויטמין B12, נקרא גם קובלאמין, גוף האדם זקוק לו כדי לייצר DNA, החומר הגנטי של התאים, משמש כאבן יסוד לבנייה של כדוריות דם אדומות, חלבונים, הורמונים וליפידים (שומנים). ויטמין B12 הוא גם המפתח לבריאות העצבים, הוא חיוני למערכת החיסון ויש לו תפקיד חשוב בהפחתת הסיכון לאירועים מוחיים ולמחלות לב וחילוף חומרים.
נשים במחסור מעידות על שינה לא איכותית, מצבי רוח שונים, נטייה לדכאון, נשירת שיער ועוד….

במחקר החדש שנערך על-ידי חוקרי המכון האמריקני לבריאות, נבדקו כ-1,200 נשים באירלנד מהן ניטלו בדיקות דם בתחילת ההריון לבדיקת רמות ויטמין B12. הנשים שהיו בעלות רמת הוויטמין הנמוכה ביותר, היו בסיכון גבוה פי 5 ללדת תינוק הסובל ממום במערכת העצבים.

בשביל לדעת אם אתם במחסור אתם פשוט צריכים לעשות בדיקת דם, אצל כל קופת חולים הערכים קצת משתנים אך בממוצע הם נעים בין 200-900 פיקוגרם למיליליטר דם, ולפי כל בר דעת זה לגמרי טווח גבוה וזה קצת דומה לרכב במהירות 20קמ"ש מול 90קמ"ש ולכן גם אם אתם נמצאים בתוצאות בדיקות הדם בטווח הלא אדום, תדעו שרצוי להיות במקום טוב באמצע ואפילו יותר, תשאפו לא לרדת מ500, בערכים הנמוכים אתם עדיין עלולים להרגיש חלק מתופעות הלוואי הניירולוגיות והנפשיות ואם אתם מתכננים הריון אז על אחת כמה וכמה!

בניגוד לדעה הרווחת, ובניגוד לויטמינים אחרים החיוניים לבריאותנו, ויטמין B12 מצוי בעיקר במזון מן החי וניתן למצוא אותו במעט מאוד מזונות מהצומח. שלא כמו ויטמינים אחרים שהגוף אינו אוגר – ויטמין B12 דווקא כן נאגר בגוף, והוא מאוחסן בכבד, ואפילו בכמויות גדולות.
המקור הטוב ביותר של ויטמין B12 הוא מוצרים מן החי, כמו ביצים, בשר, פירות ים וחלב בעדיפות ללמוצרים מחלב עזים, כיוון שאת הויטמין מייצר חיידק במעי של בעלי חיים, ואלה אוגרים אותו בגופם.

אני באופן אישי משתמשת בבי12 של חברת אקוסאפ – תוסף נוזלי שגם נספג אצלי מצויין והכפיל לי את הערכים וגם להפתעתי הפסיק לי את הנשירה הקבועה שלי בקיץ!!

תוספי מזון בטיפולי פוריות

תוספי מזון | ויטמין B12 של חברת אקוסאפ
.

תוספי מזון | ויטמין E

בנוסף לעובדה שויטמין E חיוני למערכת העצבים, הלב, כלי הדם ומערכת הרבייה הוא נוגד חמצון חזק ביותר ומונע תהליכי הזדקנות של רקמות בגוף, ויטמין E מגן על הקרום של תאי הגוף השונים מפני נזק של רדיקלים חופשיים ובכך הוא מגן גם על התאים החשובים – ביצית וזרע, ושומר על צמצום נזקי ה-DNA שלהם. ויטמין E מסייע להפחתת היצמדות טסיות דם (מדלל דם) ולהרחבת כלי הדם, מונע קרישי דם, מסייע ביצירת תאי דם אדומים, משתתף בתהליכי ייצור של הורמוני בלוטת האדרנל, הורמוני מין, והורמוני בלוטת יותרת המוח, מגמיש את רקמת העור, מסייע לאיזון מערכת הרבייה הגברית גם בתנועתיות וגם באיכות הזרע ומסייע לאיזון מערכת הרבייה הנשית.
בקרב עבודות מחקר המתייחסות לויטמין E קיימת הסכמה שלויטמין במינון יומי של עד 400 מ"ג ליום יש ערך רב בשיפור מדדי הזרע ובשיפור תוצאות הטיפול בהפריה חוץ גופית בקרב נשים הצורכות ויטמין זה, כמו כן הזמן הנדרש להשגת היריון בטיפול הפריה מתקצר.

אינטראקציה חיובית עם ויטמין E: ויטמין C, סילניום (יחד הם יעילים יותר כנוגדי חמצון).

הספיגה של ויטמין E ממזון טבעי היא יעילה במיוחד, ויטמין E נמצא בריכוז גבוה ב: שקדים, אגוזי פקאן, אגוזי לוז וזרעי חמנייה.
.
תוספי מזון | ויטמין E מאייהרב לחץ כאן
.

תוספי מזון | יוד

יוד הוא מינרל חיוני לתפקוד בלוטת התריס וליצירת הורמוני בלוטת התריס שחיונית להתפתחות גופנית ושכלית תקינה אצל העובר והתינוק ואף אצל המתבגר.
היוד חיוני ליצירת הורמון התירוקסין המיוצר על ידי בלוטת המגן (בלוטת התריס). להורמון התריס תפקיד משמעותי בהריון וחוסר ביוד עלול להוביל לתת-פעילות בלוטת התריס, ומשם אף להפלות.
העובר עצמו מתחיל לייצר את ההורמון רק במחצית השנייה של ההריון, ועד אז הוא תלוי לחלוטין באספקת התירוקסין מאמו. דווקא בשלב זה שבו מתפתח מוח העובר, חשיבות ההורמון גבוהה במיוחד.
מחקרים מראים, שחסר ביוד בתקופת ההריון וההנקה עלול לפגוע בפוטנציאל הקוגניטיבי (הפרעות קשב וריכוז, ירידה ב-IQ ובמקרים קיצוניים לפיגור שכלי) ועיכוב בגדילה הגופנית של הילוד.
בבדיקת רמות היוד בקרב נשים הרות בישראל נצפה כי הממוצע היה נמוך מהמינימום המקובל בישראל ובעולם, ולשליש מהנשים היה מחסור חמור ביוד.
המינון המומלץ לאשה בהריון הינו לפחות 220 מיקרו-גרם יוד ליום, ומומלץ להתחיל לפחות חודש לפני שהאשה מתכננת להרות, במשך כל ההיריון וכל תקופת ההנקה.
לאשה מניקה ההמלצה של משרד הבריאות הינה 290 מיקרו-גרם ליום.
מומלץ לצרוך יוד במינון של 150-250 מיקרוגרם.
המאכלים העשירים ביוד הם דגי ים, פירות ים ואצות, ביצים ומלח מיודד (בד"כ 30 מק"ג יוד ל–1 גרם מלח), אבל בארץ רק 3% מועשרים (לעומת 90% בארצות הברית) והמודעות לנושא נמוכה.
וכן דרך תוסף עם וללא מרשם במינונים שונים, בשנים האחרונות על ידי ארגון הבריאות העולמי מ-150 מק"ג ל-250-200 מק"ג.

תוספי מזון | ויטמין D

ויטמין D התוסף שכולם מכירים שמגיע מהשמש, אז אם אתם לא נמצאים מספיק בשמש מומלץ להשלים אותו כי מסתבר שבין 20-50% מהנשים בגיל פריון נמצא חוסר, ויטמין די בעל חשיבות רבה לספיגת סידן והוא חיוני לשמירת רקמת העצם.

הרצפטור לויטמין די מתבטא באיברי רבייה רבים כולל ברירית הרחם ובשריר הרחם, ברקמת השחלה, ובצוואר הרחם.
כמו כן, ויטמין זה הוא בעל השפעה חיובית על שיעור ההפריות של הביציות, ועל יכולת ההשרשה של ההריון הצעיר, וחוסר בו יכול להביא לירידה ביכולת הפריון.
רמה אופטימלית של ויטמין D מוגדרת מעל 20 יחידות של ng/ml (או 50nmol/L) – חסר בוויטמין D מוגדר מתחת לערך זה.
המלצות המינון של התוסף זה סביב 800 IU
בדיקת הדם נחשבת ליקרה ורוב קופות החולים מאפשרים אותה פעם בשנה, אל תוותרי אליה, התייעץ עם הרופא המטפל ואם צריך קחי תוסף.
"במחקר השתתפו 154 נשים עם מחסור בוויטמין D ו-181 נשים עם רמות ויטמין D תקינות בנות ‭42-18‬ ובמשקל רזה עד בינוני. בבדיקה של הצלחת הטיפול וקליטת ההיריון דיווחו החוקרים כי ‭31%‬ מהנשים עם רמת ויטמין D תקינה הצליחו להרות, לעומת ‭20%‬ מהנשים עם רמת ויטמין D נמוכה."
לסיכום: מטופלות פריון שצרכו תוספי ויטמין D במהלך הטיפול חוו שיעור רב יותר של לידות חי, השיגו מס רב יותר של תוצאות חיוביות להריון והיו בעלות שיעור הריונות קליניים גבוה יותר לעומת נשים עם רמות נמוכות או לא מספקות של ויטמין זה.

תוספי מזון | ויטמין D מאייהרב לחץ כאן

…,

והתוסף החשוב בעיניי הוא ללא ספק התוסף של הטבע טוב גם לחיזוק הביצית וגם לחיזוק הזרע "אגוזים וזרעים" של סבתא מרסל!!!
המכילה בין היתר: ויטמין A, ויטמין B1, ויטמין B2, ויטמין B3, ויטמין B5, ויטמין B6, ויטמין B9 חומצה פולית, ויטמין C, ויטמין E, ויטמין K, סידן, ברזל, מגנזיום, זרחן, אבץ, אשלגן, נחושת, מנגן, סלניום, פלואוריד, אומגה 3, אומגה 6, אומגה 9.
פורמולה שעברה מסבתא לאמא, לבת, בדיוק ובמינונים של מעבדה, הכל על הפורמולה כולל דוחות מעבדה שמשקפות את השינוי שמתחולל בגוף, באיכות העוברים, בהגדלת ההמרות,
כאן בסוף הכתבה.
פרטים בטלפון – 0522959733
תוספי מזון | הפורמולה של מרסל

מטופלת שהצליחה לשפר איכות של עוברים לדרגה A אחרי 3 חודשים עם הפורמולה של סבתא מרסל

עוד בספורטלי
>> איך שפרתי איכות של עוברים והכפלתי את אחוזי ההפריות
>>  רירית הרחם דקה | איך לעבות את רירית הרחם?
>> עיסוי וחימום הרחם בטיפולי פוריות ושימור

.

טלי - מטפלת שיאצו, תומכת במטופלות פוריות ושימור

טלי – מטפלת שיאצו, תומכת במטופלות פוריות ושימור | צילום: צביקה ג.
.

טלי היא טריאתלטית, צלמת ספורט ומטפלת שיאצו בכירה כבר מעל 20 שנה, תומכת ומלווה מטופלות פוריות ושימור.
מוזמנות לפנות בעמוד  בפייסבוק
יש גם קבוצה שמיועדת רק לשימור פוריות  בפייסבוק

וקבוצת של מטופלות IVF לחצי כאן
אם אתן רוצות למקסם את הטיפול שלכן מול הרופא, אם אתן רוצות להכיר את הגוף שלכן טוב יותר על מנת לשפר את תוצאות הטיפול, יחד נעבור על המדדים, דוחות מעבדה, פרוטוקולים, בדיקות הדם, תזונה ותוספים, אל תעברי את המסע הזה לבד, תרימי טלפון – 0522959733
הקלניקה נמצאת בתל אביב, עם שפע חניה באפור ללא תשלום.
אל תעברי את המסע הזה לבד, תרימי טלפון!

 


כתבות נוספות

לכל המאמרים