פרוגסטרון בטיפולי פוריות

קטגוריה: טיפולי פוריות | מאת: טלי שיאצו


פרוגרסטרון, מה זה ולמה זה חשוב בתהליך יצירת חיים חדשים?

פרוגרסטרון הוא הורמון שנבדק בבדיקות הדם אצל מטופלות פוריות, ערכיו משתנים לאורך כל המחזור החודשי, מטרת הכתבה היא לפשט לך את המדדים והמשמעויות שלהם, כך שתצליחי להבין לבד את בדיקות הדם שלך.
מדד הפרוגרסטרון משתנה לאורך כל המחזור החודשי והוא בסיס חשוב ביצירת חיים חדשים, כלומר הריון ולכן כשאני מקבלת בקלניקה תוצאות של בדיקות דם, זה חסר משמעות אם לא מצמידים את תוצאות בדיקות הדם ליום הרלוונטי במחזור החודשי, כי זה הורמון שבמצב תקין הוא מתאפס כל חודש מחדש, ומדדיו משתנים כמעט כל יום.

לפרוגרסטרון תפקידים רבים ומשתנים, אך כשמדובר על תחילת המחזור החודשי (עד לביוץ) הוא אחראי על עיבוי רירית הרחם בעזרת הרחבת כלי הדם והזנת רירית ובכך השפעה רבה על השתרשות העובר.

ערכי פרוגרסטרון עד לביוץ

פרוגרסטרון, אילו מדדים נפגוש בבדיקות הדם בימים הראשונים של הווסת ועד לביוץ?
ערכים ביום 3-5 למחזור נעים בין 0.5-1.5  ( mnol/l ), הרבה פעמים בתחילת הווסת זה מתחיל סביב 1.5, יורד בד"כ פחות מ – 1 ואז עולה בהדרגתיות שוב לקראת הביוץ (במדדים גבוהים יותר לא מומלץ להתחיל סבב, מחקר), בהמשך אם לדוג' בדיקת הדם עומדת על 2.2 או 2.5 את לקראת ביוץ.
ערכי ביוץ נעים בין 3-6 ( mnol/l ), אם בדיקת הדם מראה על ערך של 7, את אחרי ביוץ.
(כאן תוכלי לראות תוצאות בדיקות מעבדה למעקב ביוץ).

ערכי פרוגרסטרון בהריון\עד לווסת

אחרי הביוץ יש 2 מצבים עיקריים, הפרייה\הריון או התנוונות הגופיף הצהוב (פרוגסטרון מופרש מהגופיף הצהוב – corpus luteum, שהוא הזקיק שממנו השתחררה הביצית) כך שרמות הפרוגסטרון יורדות מה שגרום לווסת להגיע.
בניגוד להזרעות שהזקיק נשאר בגוף בשלמותו, בטיפולי ההפריה נוזל הזקיק יוצא למעבדה ויכולת הזקיק הצהוב לייצר פרוגרסטרון לפעמים נפגעת לכן כל המטופלות מקבלות תמיכה, כלומר פרוגרסטרון חיצוני (יש רופאים שבהחזרת מוקפאים מוותרים על תמיכה חיצונית כי אפשר לקבל את פרוגסטרון מהביצית של אותו חודש כי היא לא נשאבה).
אז בין אם הגוף מייצר לבד או אם בעזרת תמיכה מבחוץ, מה יהיו הערכים של הפרוגסטרון  בשלבים הראשונים של ההריון או לחילופין סוף המחזור לקראת הווסת?
אחרי 20 יום (מתחילת הווסת) הערכים יכולים לנוע בין 10-80 ( mnol/l) שזה ללא ספק פער גדול מאוד (קצת כמו רכב שנוסע 10 ק"מש מול כזה שנוסע 80 ק"מש) ולכן כשאת עושה בדיקת בטא, תוסיפי גם את בדיקת הפרוגסטרון אם הערך יצא סביב ה-30, מומלץ להגביר את התמיכה ולנסות לא לרדת מ50.
אגב גם ללא הריון, לקראת סוף המחזור (רגע לפני הווסת) ערכי הפרוגרסטרון יהיו גבוהים וינועו בין 10-80, הערכים יורדים בחזרה סביב הערך 1 מיד עם בוא הווסת.

חשוב לדעת!!
במידה ואת מדממת וערך הפרוגסטרון שלך גבוה לדוג' 40, זה לא ווסת!!
זה אומנם דימום אבל לא תחילתו של מחזור חדש נוסף, תופעה נדירה אבל קיימת מכל מיני סיבות, במרבית הפעמים הדבר לא יחזור על עצמו, צריך לזכור שבכל זאת הורמונים גורמים להרבה תופעות לוואי שונות ומוזרות.
.
פרוגסטרון 
.

לסיכום הפרוגרסטרון תפקידיו:

פרוגסטרון הוא הורמון שבלעדיו הריון לא יכול להתקיים, הוא הופך את רירית הרחם לעשירה בחומרים מזינים (בעזרת גדילת כלי דם רבים בתוך רירית הרחם ולא בעיבוי הרירית עצמה), התעבות תקינה של רירית הרחם מאפשרת את השרשת העובר, רירית הרחם היא המצע שעליו מתפתח העובר לאחר שנקלט ברחם. כמו כן בשלבי ההריון הראשונים הפרוגסטרון מחזק את המערכת החיסונית של האישה, שהגוף יסתגל כראוי להתפתחות העובר,  ובמקביל מסייע הפרוגסטרון בשלבים אלו ליצירת הסביבה המתאימה ביותר להתפתחות העובר על ידי הגברת זרימת דם העורקי לעובר ואת ייצור הגליקוגן שמונע חדירת חיידקים לרחם על ידי עיבוי צוואר הרחם.

עיבוי רירית הרחם ע"י הפרוגרסטרון כולל בתוכו עוד כמה וכמה תפקידים כגון: שתאי זרע נוספים לא יוכלו לחדור אל צוואר הרחם, מרפה את שרירי הרחם החלקים למניעת התכווצויות מוקדמות של הרחם, מקטין את הסיכוי להפלה מוקדמת ואף מצמצם את הסיכון להתפתחות סרטן רירית הרחם.

ולקראת סוף הטרימסטר הראשון בתקופה שבין השבוע ה-10 עד השבוע ה-12 של ההיריון השליה מתחילה לייצר פרוגסטרון במקום הגופיף הצהוב (זה הזמן שהרופא עוצר את התמיכה מבחוץ). בנקודה זו רמת הפרוגסטרון ממשיכה לעלות ויכולה להגיע לערך של למעלה מ-200 ננוגרם למ"ל לקראת הלידה. לאחר הלידה ובשעת ההנקה רמות פרוגסטרון נמוכות ביותר.

.

עוד בספורטלי
>> איך שפרתי איכות של עוברים והכפלתי את אחוזי ההפריות
>>  רירית הרחם דקה | איך לעבות את רירית הרחם?
>> עיסוי וחימום הרחם בטיפולי פוריות ושימור

.

טלי - מטפלת שיאצו, תומכת במטופלות פוריות ושימור

טלי – מטפלת שיאצו, תומכת במטופלות פוריות ושימור | צילום: צביקה ג.
.

טלי היא טריאתלטית, צלמת ספורט ומטפלת שיאצו בכירה כבר מעל 20 שנה, תומכת ומלווה מטופלות פוריות ושימור.
מוזמנות לפנות בעמוד  בפייסבוק
יש גם קבוצה שמיועדת רק לשימור פוריות  בפייסבוק

וקבוצת של מטופלות IVF לחצי כאן
אם אתן רוצות למקסם את הטיפול שלכן מול הרופא, אם אתן רוצות להכיר את הגוף שלכן טוב יותר על מנת לשפר את תוצאות הטיפול, יחד נעבור על המדדים, דוחות מעבדה, פרוטוקולים, בדיקות הדם, תזונה ותוספים, אל תעברי את המסע הזה לבד, תרימי טלפון – 0522959733
הקלניקה נמצאת בתל אביב, עם שפע חניה באפור ללא תשלום.
אל תעברי את המסע הזה לבד, תרימי טלפון!


כתבות נוספות

לכל המאמרים