כריתת רחם או טיפול טבעי?

קטגוריה: גינקולוגיה | מאת: טלי נגר


כריתת רחם | הינו ניתוח שגרתי ושכיח, בישראל מבוצעות כ- 5,000 כריתות רחם מדי שנה, אך נשאלת השאלה האם זאת הדרך היחידה והטובה ביותר בשבילך?

כריתת רחם, או כריתת שרירני רחם, השימוש באיזמל המנתחים צריך להיות קו הגנה אחרון במקום בו כשלו פתרונות שמרניים שאינם מחייבים כריתה של איבר או חלק ממנו, זאת דעתי האישית ולכן אני משתפת בתובנות שלי מהקלניקה ואני פורסת בפניך את האפשרויות השונות.

מתי הרופאים ממליצים על זה?

שרירנים ודימום וסתי כבד ולא סדיר הם הסיבות העיקריות שבגללן נשים עוברות כריתת רחם בגיל העמידה. נשים רבות עוברות ניתוח כזה למרות האפשרות לפתור את הבעיה שיוצרת את הסימפטומים בצורה קלה וטבעית יותר ובשיטות חלופיות.

רופאים ממליצים על כריתת רחם כשיש דימום ארוך וכבד מאוד שלא הגיב לתרופות ולהורמונים שהרופאים רשמו במקרים הבאים:

כשהאישה מאבדת דם רב והופכת אנמית.
כשיש גידול סרטני.
כשיש שרירנים גדולים בגודל של עובר בשבוע 15 ויותר.

ואלה כמה דוגמאות לנשים שמועמדות לכריתת רחם שהגיעו גם אליי לקליניקה:

אישה בת 50 עם דימום כבד מאוד ומיומה גדולה מאוד, חצי שנה אחרי ניתוח מיומה וצנתור רחם, כשהיא סובלת עדיין מדימומים כבדים.

אישה בת 50 שיש לה שרירנים ברחם בגודל עובר בשבוע 17, לא סרטניים אך הרופאים מפחדים שיהפכו לסרטניים, ללא סימפטומים נוספים, ללא דימום כבד וללא כאבים באגן.

אישה בת 75 שיש לה גידול סרטני ברחם ויש לה "מים ברחם" וכאבים באגן.

אישה בת 52 עם שרירן של 6 ס"מ בצד ימין וכאבים בבטן התחתונה, כאבים שורפים בצד שמאל. הרופאים לא יודעים מהו מקור הכאבים ולכן משערים שזה קשור לשרירן. הם מציעים לה ניתוח ואומרים לה שלא בטוח שזה יעזור לכאבים השורפים שמציקים לה יום ולילה.

אישה בת 48 שסובלת מדימומים מוגברים וישנה בלילה עם 8-7 תחבושות על מנת שלא יתלכלכו המצעים. וסת חזקה מאוד עד כדי שיטפונות שגורמים לחולשה ואנמיה גדולה.

אישה בת 44 עם 2 שרירנים גדולים, לקחה ברזל דרך אינפוזיה בגלל דימומים חמורים.

אישה בת 40 עם ציסטה גדולה, שסבלה מכאבי בטן כמה פעמים ביום במשך 8-7 דקות, עד כדי התקפלות.

כריתת רחם – מהסיבות הלא נכונות

כריתת רחם צריכה להיות המוצא האחרון שלך. לכן, אני ממליצה לקבל חוות דעת נוספת של רופאים אם נתנו לך אחד מהנימוקים הבאים שבגינם את צריכה לעבור כריתת רחם:

"כדאי לך להוציא את הרחם לפני שהשרירן יגדל" – לא כל השרירנים גדלים כל הזמן. ככל שהאישה קרבה לגיל הפסקת הווסת, השרירן יקטן ממילא בשל חוסר באספקת הדם. אם יש צורך להוציא שרירן גדול, אפשר להוציא רק את השרירן ולהשאיר את השחלות והרחם.
"השרירן שלך עלול להפוך לממאיר" או "לא נוכל לדעת אם השרירן ממאיר או לא רק לאחר הוצאת הרחם ושליחתו לביופסיה" – נדיר מאוד ששרירן הופך להיות ממאיר (השכיחות 1:1,000). אם גידול של שרירן הופך לממאיר

הוא מכונה סרקומה וכיום יש לטיפול בסרקומה סיכויי החלמה נמוכים. פירוש הדבר שאבחנה באמצעות ניתוח לא תשפר בהרבה את סיכויי ההישרדות שלך.

דימומים אשר נשים מתארות במילה שיטפונות, משתמשות באמצעי ספיגה רבים, משתמשות בטמפון ובשתי תחבושות, מחליפות בכל שעה, מאבדות דם וחלשות מאוד עקב כך – יש דרך טובה מאוד לעזור לוויסות הדם וכדאי לנסות את הדרך האלטרנטיבית לפני כריתה. לרפואה הסינית יש תוצאות נהדרות בטיפול בדימום רב עקב שרירנים בזמן הווסת.

—-
האם עלייך לעבור ניתוח לכריתת רחם?

שרירנים ודימום וסתי מוגבר הם הסיבות העיקריות שבגללן נשים עוברות ניתוח לכריתת רחם.

בעולם מתוקן היו מלמדים נשים על ערכם הרב של איברי האגן שלהן באותה מידה שמלמדים את התועלת שבאיברי הגבר כך שניתוח כריתת רחם היה נדיר ביותר ורק לאחר שכל האלטרנטיבות מוצו. דרך פעולה כזו קיימת כבר כיום כשמדובר באיברי המין של גבר. כריתת אשכים נעשית כמוצא אחרון אף שהיא ניתוח יעיל ביותר לסרטן הערמונית.

לעומת זאת, ניתוח הוצאת הרחם הוא עדיין אחד הניתוחים השכיחים ביותר בארה"ב.

אחת מכל שלוש נשים עד גיל 60 עוברת את הניתוח הזה ומשלמת על כך מחיר יקר.

מה הרופאים לא מספרים?

איברים פנימיים יכולים להיפגע במשך הניתוח, כמו למשל השופכה. במקרה כזה צריך לעבור עוד ניתוח או לחיות עם בעיית שליטה בשלפוחית השתן.
ההחלמה ארוכה מאוד. נשים מספרות על זמן החלמה של חצי שנה בממוצע, אף על פי שהרופאים מדברים על חודש החלמה.
קושי נפשי להוציא את הרחם – הרחם מזוהה כאיבר הכי נשי והוצאתו פוגעת בנפשה של האישה.
פוגע בחשק המיני ופוגע בעוצמה של האורגזמה.
יכול לפגוע בשחלות. גם אם לא מוציאים את השחלות

הניתוח גורם לגיל המעבר להגיע בבת אחת!! השחלות אחראיות על הוויסות ההורמונלי, כך שבבת אחת מתחיל גיל המעבר: גלי חום, יובש בנרתיק, מצבי רוח. זה מחייב לקחת הורמונים סינתטיים או להשתמש במדבקות.

אחרי הניתוח הנשים מקבלות הורמונים שגורמים לחלקן הפרשות מרובות מאוד במרקם של ג'ל, שריחן רע והן מפריעות מאוד לאישה.

ציטוטים של נשים שעברו כריתת רחם:

"עברתי כריתת רחם וכן פגעו לי בשופכה. ההחלמה הייתה נוראית וממש לא קלה. היום, אחרי ארבע שנים אני סובלת מתופעות  קשות מאוד של גיל המעבר".

"מיום שכרתו לי את השחלות גמרו אותי …"

"ההחלמה נמשכה אצלי חצי שנה".

"עברתי ניתוח כריתת רחם ואכן ההחלמה קשה".

"הניתוח לא נורא בכלל, ההחלמה לא כזאת קשה".

" הרופאים פגעו בי משום שהמליצו לי כלאחר יד על כריתת רחם

בדיעבד, היום לא הייתי עושה את הניתוח".

" גם לי כרתו וקשה לי להחזיק את השתן".

"הניתוח לא נורא. נורא לסבול פיזית ונפשית".

" לי הניתוח שיפר את איכות החיים".
.
כריתת רחם או טיפול טבעי?
.

ריפוי הרחם | לפי הרפואה הסינית ורפואת נשים רוחנית

לפי הרפואה הסינית ורפואת נשים רוחנית שמבוססת על משנתה של ד"ר כריסטיאן נורתרופ – רופאת נשים, מיילדת ומחברת הספר "גופה של אישה תבונתה של אישה" ו"תבונת גיל המעבר", הרחם הוא מרכז היצירה של האישה. לכל אחת יש את הניגון ואת הכישרון שלה. נשים יולדות ילדים וזאת אחת היצירות שלהן אבל יש עוד, לא רק ילדים!!
בכוח הרחם להתרחב ולמלא את עצמו ברעיון שלך. למעשה, לכל אחת יש את יצירת חייה, שברגע שהיא מביאה אותה לידי ביטוי הרחם שלה בריא ו"שמח".

הרעיון הוא לדעת לזהות מהו הניגון שלך ומהי יצירת חייך, מהו הייעוד שלך, איפה את הכי מממשת את עצמך, הרחם הוא המצפן שלך!

הרופאים נוטים להגיד ל"מועמדת" לכריתת רחם: "הרחם נועד לילדים או לגידולים". במילים אחרות, אם יש לך ילדים אין לך צורך ברחם והוא רק יגרום לך בעיות עם גידולים ולכן עדיף לך להוציא אותו.

הרחם הוא מרכז הווייתה היצירתית של האישה.
נשים שמקבלות המלצה של רופא לכרות את הרחם בגלל דימום כבד ושרירנים שפירים, יכולות לרפא את עצמן את רחמן. הרעיון הוא ליצור תנועה של יצירה ברחם!
לפי הרפואה הסינית גידולים הם תוצר של אנרגיה תקועה, סטגנציה (אם תעצרי רגע לחשוב, בוודאי תוכלי לזהות מה עוד תקוע אצלך בחיים). זאת אנרגיה שאפשר לשחרר ולהניע ברמה הפיזית באמצעות דיקור, תזונה, ריפוי הנשיות, צמחי מרפא סיניים, ניקוי רעלים וכלים נוספים.
ברמה הפרקטית ובמקביל ננסה למצוא יחד את יצירת חייך ונפעל לפתיחת החסימה של התקיעות ברחם. כך, למעשה העבודה בקליניקה מחולקת לרבדים פיזיים, אנרגטיים, נפשיים ורוחניים ונותנים תמונה שלמה לשינוי הבריאות שלך לטובה.

כריתת רחם | סיפורים מהקליניקה

הגיעה אליי אישה מקסימה בת 50, שסבלה מדימומים שהגדירה אותם כשיטפון. הברז נפתח ולא עצר והיא נלחצה מכך מאוד.

הרופאים הפנו אותה לניתוח מיומה וצנתור רחם. לאחר שזה לא עזר, הרופאים המליצו לה על כריתת רחם. הדימום שלה היה עם קרישי דם אדום כהה בכמות גדולה מאוד. בימים קשים של הווסת היא לא יכלה לצאת מהבית.

בעקבות המלצה של חברה היא הגיעה אליי. היום, לאחר סדרה של טיפולים זרם הדימום של הווסת שלה התמתן. הווסת התקצרה לשלושה ימים בסה"כ, עם דם אדום נקי ויפה.

הרעיון העיקרי אצל אותה לקוחה היה לעבוד על הריפוי של הרחם. בסקירה קצרה עשינו ביוגרפיה של הרחם וראינו הרבה הפלות ותהליכים כירורגיים שפגעו ברחם. עשינו עם המידע הזה תהליך של ריפוי והרחם הסכים לקבל את הריפוי.

עוד למדנו על שימרית (שם בדוי), שבאה מתרבות של עבודה בכל מחיר ובכל מצב. כך היא לא נחה לרגע, עבדה שישה ימים בשבוע בשלוש עבודות שונות ללא אפשרות למנוחה, בגלל אמונות שעברו מאם לבת במשך שנים ש"אין מנוחה בעולם הזה" ו"יש לעבוד ללא הרף".

לימדתי אותה איך מתנהלים בכל זמן של המחזוריות של האישה ובעיקר מה קורה בזמן הווסת ולמה זה חשוב לנוח, להרפות ולא להרים משקלים כבדים בזמן וסת.

שינינו את התזונה בהתאם לאבחנה והיא מתחילה את היום עם שייק ירוק בריא ומקפידה באהבה רבה על מה שנכנס לגופה.

עשינו דיקור להפחית את הדימומים ולטפל במיומה.

הבנו איפה יצירת הרחם שלה ומה היא רוצה לעשות בעולם.

היא עשתה שינוי גדול בקריירה המצליחה שלה, דאגה להוריד מסדר היום את כל מה שלא עושה אותה שמחה ולהשאיר את מה שנכון עבורה. מעבר לצורת העבודה שלה ששינתה בפועל, היא נתנה לעצמה את הריפוי הכי גדול. כיום, לאחר שנים רבות של תשוקה, היא מגשימה את חלומותיה, שתכננה להגשים רק בפנסיה. הרחם הראה לה את הדרך והיא הקשיבה ועשתה את השינוי אשר גופה ביקש ממנה עם הדימומים החזקים.

בהמלצה שהיא כתבה לי:

"הגעתי לטלי משום שסבלתי מדימומים חזקים והרופאים המליצו על כריתת רחם. אחרי  טיפולים מדהימים המחזור נהיה מתון!!!

טלי החזירה אותי 30 שנה לאחור. היא פשוט שינתה לי את החיים!!!

מי שמתלבטת אם לעשות ניתוח או לא, פשוט תאמינו לטלי. תעשו במדויק את מה שהיא אומרת ותרגישו את השינוי כמו שאני הרגשתי.

טלי בן אדם חם עם לב ענק וידע עצום. ממליצה בחום על הטיפולים החשובים, המדויקים, מלאי העניין".

ההחלמה מתממשת בשני שלבים: שלב ראשון זיהוי יצירת חייך, שלב שני הוצאה לפועל

אפשר בהחלט להקטין את השרירנים ולהפסיק את הדימום הכבד ואז אין צורך למהר לכריתת רחם (מקרים סרטניים הם עניין אחר ולא על זה המאמר). מהניסיון של הנשים שטיפלתי בהן, רובן לא מגיעות לניתוח של כריתת רחם, תודה לאל.

אחרי שזיהינו יחד את יצירת חייך השלב הבא הוא הוצאה לפועל והוא שלב חשוב לאין ערוך ונראה לפעמים בלתי אפשרי. מניסיון של נשים שליוויתי לאורך 17 שנות הניסיון שלי, למדתי שזה רק נראה קשה מאוד כשבפועל זה הרבה יותר קל ממה שחשבנו.

השחלות הן האחראיות לתהליך ההוצאה לפועל ברמה האנרגטית. לשחלות יש כוח אחר – אחרי שבחרת את יצירת חייך ואת מה שתרצי לעבוד בו מתוך מקום של חוכמה משולבת, עם הכוח שיש לנשים בעידן שלנו – ללמוד כל דבר השינוי הוא אפשרי ופשוט.

אנרגיית השחלות היא כוח חשוב שבלעדיו היצירה לא תהיה שלמה.

למשל, אם כוח הרחם שלי אומר לי לכתוב את המאמר הזה עבורך ואני כותבת אותו אך לא מוציאה אותו לאור, איך הוא יגיע אלייך?

על מנת להוציא דברים לפועל, אנחנו זקוקות לכוח "יאנגי". זה כוח גברי שדוחף אותנו לעשייה. כלומר, אחרי שזיהית מה את רוצה לעשות, מהו עיסוק חייך, את צריכה לעבור שלב ולהתמקצע, להגיע לתכלס.
אל תדאגי, אני כאן בשבילך, מלווה אותך לאורך כל הדרך. אני לא משאירה אותך עם התאוריה והרעיון אלא מלווה אותך עד שזה הופך להיות חלק ממך.

לסיכומו של דבר, אם את אישה שסובלת מדימום רב בזמן הווסת ושרירנים שפירים וממליצים לך ללכת לכריתת רחם, לפני שאת הולכת לעשות צעד דרסטי כזה, דעי לך שאפשר לטפל ברחם בצורה טבעית והרמונית. מעבר לכך שהדימום יתמתן והשרירנים יקטנו, את תכירי את המערכת הנשית המופלאה, את הזמנים של הגאות והשפל, את הביוץ ואת זמן הווסת, את האיברים הנשיים השונים ואת ייחודם וכוחם.

עוד בספורטלי
>> איך שפרתי איכות של עוברים והכפלתי את אחוזי ההפריות
>>  כיצד לזהות ביוץ בעזרת ערכי ההורמון פרוגסטרון
>> עיסוי וחימום הרחם בטיפולי פוריות ושימור

.
תוכנית עבודה למניעת כריתת רחם | כך זה מתנהל

ריפוי רחם שרירנית ללא ניתוח יכול להתאים לך אם את:

מאבדת דם בכמויות גדולות בזמן המחזור?

מרגישה ש “כל החודש את בווסת”?

קמה משינה והסדינים מלאים דם?

חיה בפחד תמידי ”להתלכלך” בזמן הדימום?

יש לך ציסטות/מיומות/שרירנים?

מרגישה כאבים חזקים וחדים ברחם ובאגן?

הרופאים מציעים לך ניתוח לעבור ניתוח לכריתת רחם ואולי גם השחלות?

רוצה להימנע מניתוח פולשני וקשה?

במיוחד עבורך, בניתי את תוכנית “ריפוי רחם שרירנית ללא ניתוח”.

התוכנית כוללת:

6 חודשי ליווי  וטיפול צמודים.

מענה בוואטסאפ ובטלפון.

תוכנית ריפוי אישית שנבנית לכל אישה בנפרד.

נשות מקצוע מהתחום

ממה מורכב הריפוי?

פיזי – דיקור,  צמחים, תזונה לפי אבחנה.

רוחני – ריפוי הרחם ותהליך סליחה.

הבנת המחזוריות הנשית.

ניקוי רעלים/אוסטיאופתיה/פיזיותרפיה לפי התאמה אישית.

מה יצא לך מזה?

ריפוי הרחם השרירנית ללא ניתוח בדרך טבעית.

חוסך לך ניתוח קשה ופולשני, החלמה ארוכה של שבועות וחודשים ושימוש בהורמונים סינתטיים (לאחר הניתוח).

כמות הדם תפחת, הציסטות/מיומות/שרירנים יפחתו ולא תצטרכי לעבור את הניתוח והכל כמובן בליווי אישי וצמוד.


כריתת רחם

נגר טלי – היא מומחית ברפואת נשים טבעית.
נותנת מענה כולל למצבים של מניעת כריתת רחם, שרירנים, דימום מוגבר, טיפולי פוריות, אנדומטריוזיס וכן עזרה בהפלת טבעית, השליחות שלי למנוע התערבות כירורגית מיותרת.
מחברת הספר "בריאות נשית".
מביאה עמי יותר מ-18 שנות ניסיון בטיפול ובליווי של נשים בתחום הגינקולוגיה הסינית.
– לימודי רפואה סינית במכללת רידמן
– התמחות במשך כחצי שנה באוניברסטת צ'נגדו בסין
– לימודי פסיכותרפיה אנתרופוסופית במכללת "כלים שלובים"

מוזמנות להמלצות בעמוד הפייסבוק שלי כאן
ולקבוצה האינטימית בפייסבוק כאן
אפשר גם בטלפון – 0503636974
או אם בא לך להצטרף לקבוצת ה-WhatsApp 
להצצה לתהליך רפוי רחם בצורה טבעית כנסי לכאן
לאתר הבית של טלי נגר – לחצי כאן 

 


כתבות נוספות

לכל המאמרים