הקפאת עוברים וביציות

קטגוריה: טיפולי פוריות | מאת: טלי שיאצו


הקפאת עוברים וביציות, האם יש הבדל?

 

הקפאת עוברים וביציות הוא בראש ובראשונה הליך רגשי לא קל, לא קל כשאת לבד, לא קל כשאת בזוגיות, לא קל מסיבות רפואיות, אך יחד עם זאת צריך להודות לטכנולוגיה ולמדע שאנחנו חיים בעידן שזה אפשרי!! אך מה נכון לעשות להקפיא עוברים או להקפיא ביציות? או גם וגם?

בספטמבר 2011 הקמתי את הקבוצה שימור פוריות – הקפאת ביציות, הקפאת עוברים (שהיום מונה מעל 3500 נשים והיא הכי גדולה בפייסבוק!),
ולאט לאט הבנתי שרוב הנשים שעושות שימור לא מבינות עד הסוף את משמעות ההקפאה ולא מעט היו מעדיפות לעשות סבב אחד "ולסיים עם זה".
.

### תקנות חדשות לשימור פוריות ממשרד הבריאות###

.
אז בשביל להמחיש את המשמעות של "סבב" אני מוסיפה לכאן תמונות מדוחות מעבדה על מנת להסביר, לא רק את השלב הראשון שבו שואבים את הביציות, אלה מה קורה אתם בשלבים שאחרי ומה באמת ישאר בסופו של דבר מאותם ביציות.
ושכל מטופלת תדע לעשות החלטה מושכלת מה הכי נכון בשבילה, כי כל אחת צריכה ורוצה משהו אחר.

אז אתחיל עם דוח מעבדה מס 1
הקפאת עוברים וביציות
מה שאנחנו רואים כאן בשורה הראשונה זה שאיבה של 8 ביציות, למעשה מי שעושה שימור של ביציות, אחרי התבוננות במעבדה שהביצית לא פגומה היא עוברת להקפאה, כל ה8 ביציות עוברות להקפאה, כאן בדוח אפשר לראות שניסו להפרות את כל השמונה ביציות ונוצרו 2 הפריות (25% הפריה), כלומר המשיכו עם הביציות לעוד שלב אחד קדימה, אפשר לראות את ההפריות בשורה האחרונה איפה שכתוב יום 3, כלומר גידלו את ההפריות במשך 3 ימים ונוצרו 2 הפריות, במקרה הזה (איפה הסימון האדום) הדרוג שלהם היה B6 של שני העוברים, כלומר לעוברים היו 6 תאים ואת האיכות מדרגים באותיות A,B,C,D כשכמובן A זאת הרמה הכי גבוהה אבל גם עובר B נחשב למצויין והוא ראוי להקפאה אם רוצים להקפיא.
מה משמעות הדברים במסגרת הבירוקרטיה של משרד הבריאות שאומר שמותר להקפיא עד 20 ביציות/עוברים או עד 4 סבבים הראשון מבניהם, המשמעות היא שברגע שיש עוברים מבינים את הפחת של הביציות, 60-65% הפריות בסבב נחשב למצב מעולה ולכן אם את רוצה לעשות עוברים ולא מבינה עד הסוף את ההבדל בין הקפאת ביציות לבין הקפאת עוברים, זה ההסבר, כשאת מפרה את הביציות, את יודעת בוודאות כמה הפריות יצאו מהסבב הזה, במקרה כאן של דוח המעבדה בתמונה יש 25% הפרייה.
.
דוח מעבדה מס 2 
הקפאת עוברים וביציות בשימור פוריות
אותה מטופלת, חודשיים אחרי, עם מינון גבוה יותר של הורמונים (שהגדיל את כמות הביציות).
ולקיחת הפורמולה של מרסל אגוזים וזרעים (שהכפילה את כמות ההפריות ושיפרה איכות של עוברים).
.

אז מה אנחנו רואים בסבב הזה בדוח מעבדה מס 2?
בשורה הראשונה אפשר לראות שנשאבו 13 ביציות, אם אותה מטופלת הייתה מקפיאה את הביציות, היא הייתה "תופסת מקום" של 13 ביציות.
אבל גם כאן המטופלת המשיכה להפריות, וביום 3 אפשר לראות שמספר ההפריות שנוצרו הפעם היו 7 מתוך 13 שזה 53% הפריה, פי 2 מהפעם הקודמת!
(אפתח סוגרים להגיד שיש מצבים בהם אפשר לשפר את האיכות ושווה לנסות!).
אבל חשוב לדעת שיש משמעות לאיכות העוברים, למרות שהיו 7 הפריות, בסופו של דבר רק עוברים בדרגה של AןB יכנסו להקפאה ולכן רק מה שסימנתי באדום כלור 4 עוברים ביום 3 יוכלו לעבור לשימור, כל ההפריות שמסומנות בירוק לא יגיעו להקפאה, הם בדרוג נמוך מידי.

הקפאת עוברים וביציות סיכום הדוחות:

2 סבבים יחד 13+8 הגיעו ל21 ביציות, כלומר לא ניתן להמשיך לעשות שימור אם מקפאים את הביציות
לעומת 2+4 עוברים ברמה שאפשר להקפיא, כלומר 2 סבבים יצרו בסהכ 6 עוברים!!
ולכן כל מי ששואלת מה עדיף, להקפיא ביציות או עוברים? אני ממליצה לשלוח לה את הכתבה הזאת.
כמובן שאני מבינה שיש שיקולים רבים ונוספים שהם כלכליים ורגשיים לגבי כל אחת אם להקפיא ביציות או עוברים, אבל אני התמקדתי בכתבה הזאת רק בלסביר את ההשלכות של ההבדלים ברמת התוצרים הסופיים של "סבב" ואיך אפשר למקסם ולשפר אותו, ולהבין את המשמעות של כל בחירה שאתן עושות, לא משנה אם תבחרו להקפיא ביציות, או עוברים או גם וגם, שיהיה בהצלחה!!
.

עוד בספורטלי
>> איך שפרתי איכות של עוברים והכפלתי את אחוזי ההפריות
>> שימור פוריות בסל הבריאות
>> שימור פוריות | הקפאת ביציות או הקפאת עוברים + מחירון

 טלי - מטפלת שיאצו, תומכת במטופלות פוריות ושימור

טלי – מטפלת שיאצו, תומכת במטופלות פוריות ושימור | צילום: צביקה ג.
.

טלי היא טריאתלטית, צלמת ספורט ומטפלת שיאצו בכירה כבר מעל 20 שנה, תומכת ומלווה מטופלות פוריות ושימור.
מוזמנות לפנות בעמוד  בפייסבוק
יש גם קבוצה שמיועדת רק לשימור פוריות  בפייסבוק

וקבוצת של מטופלות IVF לחצי כאן
אם אתן רוצות למקסם את הטיפול שלכן מול הרופא, אם אתן רוצות להכיר את הגוף שלכן טוב יותר על מנת לשפר את תוצאות הטיפול, יחד נעבור על המדדים, דוחות מעבדה, פרוטוקולים, בדיקות הדם, תזונה ותוספים, אל תעברי את המסע הזה לבד, תרימי טלפון – 0522959733
הקלניקה נמצאת בתל אביב, עם שפע חניה באפור ללא תשלום.
אל תעברי את המסע הזה לבד, תרימי טלפון!


כתבות נוספות

לכל המאמרים