כיצד לזהות ביוץ בעזרת ערכי ההורמון פרוגסטרון

קטגוריה: טיפולי פוריות | מאת: טלי שיאצו


כיצד לזהות ביוץ? רגע, מה זה ביוץ בכלל?

ביוץ, זה שלב בו משתחררת ביצית בשלה (בדרכ ביצית אחת, או 2 במקרה של תאומים, אלה אם את מזריקה הורמונים) מהשחלה ונודדת לכיוון החצוצרה… אם בחצוצרה תפגוש הביצית תא זרע, ישנו סיכוי להפריה.
חלון ההזדמנויות להפריית הביצית קטן מאוד שכן הביצית ממשיכה לאחר מכן בתנועתה מהחצוצרה לכיוון הרחם, אם התקיימה הפרייה הביצית המופרת תיצמד בחוזקה לקיר הרחם, כלומר יתחיל תהליך של השתרשות, אך אם הביצית לא תעבור הפריה היא תיפלט עם דם ורקמות בווסת.

כל אישה שמנסה להיכנס להריון בצורה טבעית או בעזרת טיפולים יודעת מה חשיבות יום הביוץ, אבל כשמדובר על מטופלות בהפריה חוץ גופית החשיבות גדולה יותר כי בבמשך מספר ימים הוזרקו הורמונים ולכן על מנת לדייק הן עושות  בדיקות דם ומעקב זקיקים צמוד, (I.V.F או הזרעה או החזרת מוקפאים), על מנת לזהות את יום הביוץ בדיוק המירבי. שחס וחלילה לא יפספסו את המועד הנכון כי במקרה שזה קורה לא תתבצע שאיבה ולכן הזרקת ההורמונים הייתה לחינם, עוגמת הנפש כל כך גדולה, שאני אנסה לעזור לכן בצורה פשוטה וברמה בסיסית ביותר לזהות את הרגע שלפני ולהיות קצת יותר ערניות לתהליך, תהליך שבו הנשים בעיקר "מבצעות" ודעתן פחות נשמעת, בין אם חוסר רצון לדעת ולהתמסר לרופא, או בין אם חוסר ידע לעולם חדש שכל הזמן יש מה ללמוד ולהתחדש בו.
אז אנסה שזה יהיה קצר וברור בעזרת דוחות מעבדה.
.

כיצד לזהות ביוץ ע"י דוחות מעבדה?

למרות שיש מספר הורמונים בבדיקות הדם שהרופא עוקב אחריהם ואלה הערכים שלהם בזמן ביוץ:

ESTRADIOL – אסטרודיול  pmol\l 500-1100

PROGESTERONE – פרוגסטרון – 3-6 mnol/l

LH – הורמון ההצהבה – 8-76 IU/l

אני רוצה להתמקד בפרוגסטרון, כמו שכתבתי למעלה ערכי ביוץ של הפרוגרסטרון נעים בין 3-6 אבל החוכמה היא לא להגיע למספר 3 כי אז הביוץ התחיל, ולכן אוסיף לכאן דוחות מעבדה של סבב, לראות את הורמון הפרוגסטרון בתחילת הסבב וההתקדמות שלו עד שזה מתקרב לשלוש כלומר לביוץ. (אגב כל סבב ואצל כל אחת זה מספר תוצאה שונה, אבל זאת המסגרת).

אז בתחילת הסבב הפרוגסטרון נמוך, כמה נמוך? פחות 1.5 הנה דוג' בשורה התחתונה רואים קטן מ-0.9 תאריך הבדיקה 22.10

.
.
.
ומבדיקה לבדיקה ערך הפרוגרסטרון מתחיל לעלות, כמה לעלות? כל גוף והקצב שלו אבל ברגע שהוא עובר את ה1.5 כאן את צריכה להיות דרוכה כי זה מתקרב לביוץ, לפי הבדיקה הנוכחית הפרוגרסטרון הגיע ל2.2 תאריך הבדיקה 24.10

.
.
.
ברגע שעוברים את התוצאה 2 יחד עם גודל הזקיקים ושאר ההורמונים הגוף מתחיל להתקרב לביוץ, והרופא מחליט או שצפיפות בדיקות הדם עולה או שמתזמנים ביוץ.
במקרים בהם חסרה הבשלה של הזקיקים אבל הפרוגרסטרון עולה, מדכאים את המערכת בעזרת הורמוני דיכוי כדוגמת צטרוטייד או דקפפטיל.
.
במידה ומדובר על החזרה של מוקפאים על בסיס טבעי וממשיכים לעשות בדיקות דם, אפשר לראות יום אחרי 25.10 שהפרוגסטרון  קפץ ל7.5 כלומר ב24 שעות האלה התרחש הביוץ.

אני מקווה שעכשיו שיהיה לכם קצת יותר קל להבין מה קורה בגוף שלכן בזמן הסבב ותוכלו להיות עם היד על הדופק ולהבין מתי מתקרב הביוץ במקביל לרופא, אם כי חשוב להגיד הרופא מתחשב בעוד מספר פרמטרים נוספים על מנת להגיע לדיוק מקסימלי (על זה לא כתבתי על מנת לא לבלבל אתכם, אבל הרופא מתייחס לעוד הורמונים פרט לפרוגרסטרון וכמובן למעקב זקיקים).

>>> עוד בספורטלי
>> איך שפרתי איכות של עוברים והכפלתי את אחוזי ההפריות
>> 
טיפולי פוריות | הפריות, עוברים והקפאת ביציות, טיפים ותובנות


טלי היא טריאתלטית, צלמת ספורט ומטפלת שיאצו בכירה כבר מעל 20 שנה תומכת במטופלות פוריות שימור ומתמחה בעבודה עם ספורטאים.
מוזמנות לפנות בפרופיל  בפייסבוק או להצטרף לקבוצה עם טיפים למטופלות פוריות בפייסבוק

אין לראות בזה המלצה רפואית, יש להיוועץ עם רופא תחילה!כתבות נוספות

לכל המאמרים