עיסוי ספורטאים – מה למחקר יש להגיד על זה?

עיסוי ספורטאים - מה למחקר יש להגיד על זה?
קטגוריה: פציעות ספורט | מאת: מיכל סיון


עיסוי ספורטאים – מה למחקר יש להגיד על זה? בכתבה אביא סיכום של מחקרים, אשר בדקו את השפעת העיסוי על ספורטאים בתחומים שונים.

עיסוי טיפולי או בשמו הלועזי Massage Therapy הוא אחד מהכלים הנפוצים ביותר לטיפול אלטרנטיבי בכאבים הקשורים לשרירים, גידים, שיקום מפציעות. עיסוי טיפולי יעיל אף לטיפול בחרדה, בעיות שינה ועוד.
הטיפול היא שיטה בטוחה ולכן נפוצה אצל מטפלים מתחומים שונים. ולמרות שהשיטה עתיקה ונפוצה, יש עדיין לא מעט ויכוחים, בעיקר מול הרפואה המודרנית, האם הטיפול אכן יעיל.
מעט מאוד מחקרים בוצעו בכדי לבחון את הנושא ומעט עוד יותר על ספורטאי סיבולת חובבים.
בשנים האחרונות חלה עלייה בכמות המחקרים וניתן להתייחס לתוצאות, גם אם חלק מהמסקנות הן שצריך להמשיך ולחקור.

עיסוי ספורטאים – מה למחקר יש להגיד על זה | סיכום של מחקרים

אחת הבעיות במחקרים היא שישנן טכניקות רבות ושונות. לכן לא ניתן לבצע טיפול אחיד באופן מדויק לכל נבדק. בכל הטכניקות מדובר בעבודה על רקמה רכה לצורך הגברת זרימת הדם.
בין אם זה על ידי לחיצות, רטט או הנעה.
הזרמת הדם לרקמה הרכה מאפשרת הובלת חמצן ואת כל הנוטריינטים (תרכובות מזון) הדרושים לשרירים ופינוי פסולת מטבולית.
מאמר מקיף שנכתב בשנת 2015 ופורסם בעיתון הרפואי של בית החולים האוניברסיטאי בסין, מדבר על הורדת מרכיבי דלקת- ציטוקין המצטברים בשרירים בעזרת עיסוי ובכך גם את הורדת רמת הכאב.
בנוסף, נראתה עלייה ביצור המיטוכונדריות בשריר בעקבות עיסוי. המיטוכונדריות הן המקור ליצירת האנרגיה בתאי השריר.

עיסוי ספורטאים - מה למחקר יש להגיד על זה?

עיסוי ספורטאים – מה למחקר יש להגיד על זה | מטא אנליזה

מטא אנליזה שפורסמה בספטמבר 2017 בחנה את השפעת העיסוי על כאבי שרירים לאחר מאמץ גופני חריג. הנבדקים נחלקו לקבוצות: חלק קיבלו עיסוי 24 שעות לאחר מאמץ גופני חריג, חלק 48 שעות לאחר המאמץ וחלק 72 שעות לאחר המאמץ.

כאבי שרירים מאוחרים- DOMS נוצרים לאחר פעילות גופנית מאומצת. זה יכול לקרות לאחר פעילות גופנית חריגה למתאמן או עצימה באופן חריג (תחרות).
המחקרים הראו ירידה משמעותית ברמת הכאב כאשר התבצע עיסוי 48 ו 72 שעות לאחר מאמץ גופני חריג לעומת מי שקיבל עיסוי לאחר 24 שעות או לא קיבל עיסוי כלל.
כמו כן נראתה ירידה ברמות CK בשריר כאשר התבצע עיסוי לאחר 48 ו 72 שעות לאחר מאמץ חריג.
המסקנה במטא אנליזה הזו היא שהעיסוי מוריד את רמת הדלקת ואת הפגיעה בשריר ומעודד את התאוששות השרירים בהתאמה ישירה לרמות הכאב שחש הספורטאי. את העיסוי מומלץ לבצע 48 שעות לאחר המאמץ הגופני.

מחקר שפורסם ב 2016 ב Journal of Physiotherapy בחן את השפעת העיסוי הטיפולי על כאבי שרירים אצל מסיימי תחרות טריאתלון למרחק ארוך- איש הברזל. הניסוי בוצע על 74 ספורטאים, שסיימו תחרות ironman. הם קיבלו עיסוי בשרירי הירך הקידמי ונבחנו רמות כאב והתאוששות.
הספורטאים חולקו לקבוצת ניסוי וקבוצת ביקורת. קבוצת הניסוי הראתה ירידה משמעותית ברמות הכאב בשריר לאחר העיסוי ובעקבותיו השתפרו גם הביצועים המיידים.
ישנן שתי השערות על השפעת העיסוי. האחת פסיכולוגית – העיסוי משחרר בטא אנדרופינים ובכך יורדת תחושת הכאב והשנייה היא פיזיולוגית- על ידי הזרמת דם והעלאת טמפרטורת הרקמה ישנו סילוק של חומרי פסולת מתאי השריר.

מחקר שפורסם ב 2012  במגזין Science Translational Medicine חקר את השפעת עיסוי טיפולי בן 10 דקות על איזור אחד בגוף לאחר האימון. החוקרים רצו לבחון האם ניתן לראות שינוי בשריר לאחר העיסוי על ידי ביופסיה. הניסוי נעשה על 11 גברים בשנות העשרים, שביצעו פעילות גופנית בת 70 דקות. הם קיבלו עיסוי בן 10 דקות ברגל אחת בלבד ולאחר מכן בוצעה ביופסיה בשתי הרגליים וכן לאחר שעתיים וחצי. החוקרים ראו שיש תגובה דלקתית מופחתת ברגל שקיבלה עיסוי.

התוצאות רומזות שעיסוי מפחית רמות כאב על ידי מכאניזם ביולוגי באופן שדומה להשפעת תרופות.
המחקרים שנעשו עד כה מעטים ואינם מספקים. אך בכולם רואים בממצאים את ההשפעה החיובית שיש לעיסוי על ספורטאים מבחינת הכאב, התאוששות והחזרה לפעילות.

>>> עוד בספורטלי

> קבוצות ריצה

תמונות מאירועי ספורט

לוח תוצאות לספורטאים

> רופאים מטפלים וטיפולים

עיסוי ספורטאים – מה למחקר יש להגיד על זה | מקטינים את הסיכוי לפציעות

כספורטתרפיסטית ומאמנת אני מאמינה שכאשר מתאמנים ללא כאב והגוף יותר מאושש, אנו מקטינים את הסיכוי לפציעות.
אין ביטחון מלא למניעת פציעה אולם אנו יכולים לבצע לא מעט דברים בכדי להקטין את הסיכוי לפציעה, שעלולה להשבית אותנו או לפגוע ברצף האימונים.
אני מעדיפה את המתאמנים שלי בטיפולי תחזוקה שכוללים חיזוקים ועיסויים, במקום מטופלים כואבים על מיטת הטיפולים.

טיפולי התחזוקה והחיזוקים כבר מזמן אינן נחלת המקצועניים בלבד וגם העוסקים בספורט באופן חובבני חשוב שישמרו על גופם.

רשימת המחקרים שהוזכרו-

 

 1. Recent advances in massage therapy–a review.
  Liu SL, Qi W, Li H, Wang YF, Yang XF, Li ZM, Lu Q, Cong DY.
  Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2015 Oct;19(20):3843-9. Review.
 2. Massage Alleviates Delayed Onset Muscle Soreness after Strenuous Exercise: A Systematic Review and Meta-Analysis.
  Guo J, Li L, Gong Y, Zhu R, Xu J, Zou J, Chen X.
  Front Physiol. 2017 Sep 27;8:747. doi: 10.3389/fphys.2017.00747. eCollection 2017. Review.
 3. Massage therapy decreases pain and perceived fatigue after long-distance Ironman triathlon: a randomised trial.
  Nunes GS1, Bender PU1, de Menezes FS2, Yamashitafuji I1, Vargas VZ3, Wageck B1. J Physiother. 2016 Apr;62(2):83-7. doi: 10.1016/j.jphys.2016.02.009. Epub 2016 Mar 23.
 4. Massage is promising for muscle recovery: Researchers find 10 minutes reduces inflammation. Date:February 1, 2012. Source:McMaster University

 


כתבות נוספות

לכל המאמרים