כישלונות השרשה חוזרים בטיפולי פוריות

קטגוריה: טיפולי פוריות | מאת: ד"ר ליאון גרין


כישלונות השרשה חוזרים בטיפולי פוריות

כישלונות השרשה חוזרים זה אחד מהאתגרים המורכבים בטיפולי פוריות, כל סבב טיפול כרוך בהתמודדות נפשית וגופנית. כאשר ההליך אינו מצליח, והדבר חוזר על עצמו, הקושי הנפשי גדל ולצידו גם האתגר הרפואי.

מהי השרשה?

השרשה מהווה צומת קריטית בכניסה להריון באמצעות הפריה מלאכותית. היא נוצרת לאחר יצירת העובר באמצעות מפגש בין הזרע לביצית, במעבדה. כעבור כמה ימים, כאשר העובר גדל מעט, אנו מבקשים להחזיר אותו לרחם האישה, בתקווה שייקלט ויגדל להיות תינוק.ת בריא.ה. לקליטה זו ברחם קוראים "השרשה".

מדוע לעתים ההשרשה אינה מתקיימת?

ברירת המחדל של העובר היא לא להשתרש (לכן גם אצל זוגות פוריים לא קורה הריון בכל חודש שבו מנסים), מדובר בתהליך מורכב מאוד שכולל "דו-שיח" בין הרחם שמנסה להבין האם העובר שמנסה להשתרש בו הוא תקין ויש גורמים רבים מבחינה הורמונלית, אימונולוגית וגנטית להצלחתו. אם כן, כיצד מתמודדים עם מצב זה?
כאשר מגיעה אלי מטופלת לאחר כישלונות השרשה חוזרים (וגם כאשר מדובר במטופלת שלי, שעברה מספר ניסיונות כאלה), חשוב לעצור רגע את המרוץ – ולנסות להבין היכן נעוצה הבעיה לפני שממשיכים הלאה.

ישנן מספר גורמים אותם ניגש לבדוק ואז נחשב מסלול מחדש:

שלב א: זיהוי הבעיה

  • בעיה ברחם: על מנת שההשרשה תצלח, על הרחם לתפקד היטב. בעיה בתפקוד או במבנה הרחם עלולה לגרום לכישלון. בעיות ברחם כגון פוליפ, שרירן, דלקת שקטה (אנדומטריטיס כרוני) או ואריאנט של אנדומטריוזיס שנקרא אדנומיוזיס, כל אלו עלולות להפריע להשרשה. בעיות אלו ניתן לנסות לאתר בעזרת בדיקות כגון אולטרה-סאונד, היסטרוסקופיה, לפרוסקופיה ועוד.
  • בעיה בעובר: כאשר הרחם מזהה שהעובר אינו תקין מבחינה גנטית, ייתכן שהעובר הזה יידחה כחלק ממנגנון הגנה בריא (אם עוברים לא תקינים ישתרשו בסיכוי גבוה תיגרם הפלה אשר לכשעצמה יכולה להזיק לרחם). 
  • בעיות נוספות יכולות להיות קשורות בתפקוד החצוצרות (במידה ויש נוזל שנאגר בהן ומפריע להשרשה), בקרישיות יתר, בגורמים גנטיים וסיבות רבות נוספות. במידת הצורך, אנו מבצעים או מפנים לבדיקות נרחבות הנחוצות כדי לאתר בעיות אלו.
    .

שלב ב': ניסיון נוסף

לאחר שניסינו לאתר את הבעיה, וכאשר יש הערכה מבוססת מהי בעיה זו, ניתן לנסות ולבצע הפריה חוץ גופית מחדש. לעתים, הדבר ידרוש שינוי בפרוטוקול, תוך שימוש במינון אחר של הורמונים. לעתים, ניתן לשקול שימוש בשיטות אחרות, כגון מעקב אחר העוברים בימים שלפני ההשרשה באמצעות אמבריוסקופ או אבחון גנטי לעובר. לעתים, נשקול לבצע הליך כירורגי או טיפול תרופתי, כדי להגדיל את הסיכויים בפעם הבאה. הטיפול בכל מטופלת ומקרה, מתבצע באופן שנתפר אישית למצבם, לממצאים ולצורכיהם, כדי להגדיל את סיכוייהם להיריון בריא וללידת תינוק.ת מתוקים בשעה טובה.
.

עוד בספורטלי
>> איך שפרתי איכות של עוברים והכפלתי את אחוזי ההפריות
>> פוריות, תזונה ותוספים
>> בטא – בדיקת דם לגילוי הריון
>> טיפולי פוריות והרופא שלך, האם אפשר לסמוך רק על הרופא? 
>>  רזרבה שחלתית נמוכה איזון הורמונלי ורפואה משלימה

.


.
במשך השנים צברתי ניסיון רב בהתמודדות עם אתגרים לא פשוטים אלו בארץ ובעולם, ולשמחתי אנחנו מצליחים בקליניקה לסייע למטופלות רבות שפנו לאחר כישלונות השרשה חוזרים.

.

סיפור מהקלניקה עם כישלונות החזרה כושלים וסוף טוב

א' בת 39 בריאה בד"כ הגיעה לייעוץ במרפאה לאחר מספר רב של החזרות עוברים ללא השגת הריון. כל ההחזרות שעברה היו טריות (מספר ימים לאחר שאיבת הביציות). בנוסף בבירור בדיקות דם נרחב התגלו סימני דלקת מעט מוגברים (בדרך כלל אין התייחסות או צורך בטיפול במצבים האלה). אך לצורך יצירת הריון הכל צריך להיות מאוזן ומתוזמן.

לפני תחילת הטיפול הבא היא קיבלה טיפול בנוגדי דלקת במשך חודש. ואת השאיבה מראש תיכננו לצורך הקפאת עוברים באיכות טובה להחזרה בתנאים פיזיולוגיים כמה שיותר טבעיים. ואכן בהחזרה הזאת היא הרתה.

אם את חוששת שיש לך כישלונות חוזרים בהשרשה, ואת רוצה להתייעץ עם רופא פריון ולקבל נקודת מבט נוספת צרי איתנו קשר כאן
בהצלחה!!!

.

מרפאת ד"ר גרין | צילום: טלי שיאצו
.

ד"ר גרין הינו מומחה למיילדות גינקולוגיה ופוריות עם תת-התמחות בטיפולי פריון מתקדמים במצבים של רזרבה שחלתית ירודה וכשל שחלתי. ד"ר גרין סיים בהצטיינות את התמחותו במרכז הרפואי ע"ש ברזילי. ד"ר גרין עבר השתלמות עמיתים ביפן במרכז לחקר וטיפולי פוריות מתקדמים במצבים של אי ספיקה שחלתית ורזרבה שחלתית ירודה תחת פרופ' קוואמורה, ממפתחי הטיפול החדשני להפעלה של ביציות בשחלה (IVA).
ניתן לשאול אותי שאלות גם בקבוצה בפייסבוק

כתבות נוספות

לכל המאמרים