X
הרשמה
שם פרטי*  
שם משפחה*  
דואר אלקטרוני*  
מין:*  
 

10 שאלות שכל רץ מתחיל שואל

נכתב בתאריך:01/07/2015 מאת: טלי שיאצו

 

לקנות נעליים, או שאפשר להשתמש בנעלי הספורט מהתיכון\צבא?

אם אתם לא בעניין של לרוץ יחפים, אתם לגמרי חייבים נעלי ריצה חדשות, שתספק הגנה מרבית לכפות הרגליים ולכל פלג גוף התחתון, נעל שסופגת זעזועים ומותאמת למבנה כף הרגל שלכם, נעל לא מתאימה תגרום לכאב שלאחריו תגיעה גם פציעה וחבל אם כבר החלטתם לרוץ...

יצרניות הנעליים משנה לשנה משדרגות את איכות הנעלים במיוחד למטרה הזאת, מותאמות יותר, קלות יותר ומאריכות צעדים, מומלץ להחליף בין 500-900 ק"מ ריצה (המלצות היצרנים).
 

תזונה, לאכול או לא לפני אימון?

אחת המחשבות הנפוצות של מתחילים, בעיקר אלה שהסיבה לצאת לרוץ היא הורדה במשקל היא לוותר על ארוחת בוקר ובכלל אם אתם בשוונג של בריאות אז לצמצם ארוחות ואם אפשר לצום אז מה טוב.... טעות חמורה! האוכל הוא אנרגיה, הדלק, מרכיב חשוב בפעילות גופנית, המחשבה שהאוכל הוא אויב חייבת להתחלף בהבנה שלמען איכות האימונים שיפורם והגדלתם בהמשך האוכל הוא החבר הכי טוב שלכם.  

תזונה מתחילה בערב שלפני, הרגלי אכילה נכונים כבר מהיום הראשון, יעזרו בהמשך עם הערכת זמן הריצה והעלאת הק"מ.  לפני אימון מומלץ: פרוסת לחם לבן + דבש \ תמר\בננה\חטיף אנרגיה יעשו את העבודה.

תזונה


---
לשתות במהלך אימון? 

אם אתם שותים רק כשאתם מרגישים צמא זה סימן שאתם לא שותים מספיק, מומלץ לפתוח את הבוקר עם כוס מים בטמפ' החדר וכמובן לשתות במשך כל היום מתוך מודעות ולא לחכות להרגשת הצימאון. במהלך אימון מומלץ לשתות לגימות קטנות, אל תתרגלו לקיבה ריקה, זה יכול להפריע בהמשך בהגדלת נפחים.
 

להתחיל לאט או מהר?

כשמתחילם לרוץ יש מוטיבציה מאוד גדולה ולכן אחת הטעויות הנפוצות היא ריצה מהירה מה שמעלה דופק מהר מאוד ומקשה על הנשימה, הדבר הנכון לעשות הוא להתחיל הכי לאט שאפשר,לשלב הליכה ריצה. איך יודעים שעושים את זה נכון? משתדלים להישאר במהלך הריצה בקצב נשימה קבוע ונוח.
 

חימום ומתיחות, מתי ולמה?

לכל אימון נכון יש מבנה מסודר, הכנה\חימום, חלק מרכזי של האימון, שיחרור ומתיחות. לא מעט אנשים מזלזלים ומדלגים על שלב החימום איך הוא הבסיס\התשתית לכל האימון כולו ותפקידו לחמם את כל שרירי הגוף ולא רק את השרירים שייקחו חלק בריצה. משך החימום נקבע ביחס לזמן האימון כולו. זה השלב שבו הגוף מכין את עצמו לזרימה יותר גדולה של דם. מתיחות מומלץ בסוף האימון, גמישות שומרת על טווח תנועה תקין.

מתיחות
 צילום: עומר לוי
 

לרוץ לבד או בקבוצה?

לכל אחת מהאופציות יש יתרונות וחסרונות, כשרצים לבד יש יותר גמישות של זמנים ואיפה לרוץ, (מומלץ לכאלה שיש להם משמעת עצמית גבוהה ויכולת התמדה). כשרצים בקבוצה יש מסגרת הכל מסודר ונקבע מראש, יש מאמן, יש לוח זמנים והקבוצה דוחפת קדימה וזה יכול לעזור למי שיש לו מיליון סיבות למה להישאר במיטה. המלצה שלנו צאו לרוץ כמה אימונים לבד, תרגישו את החוויה ואז תצטרפו לקבוצה.
 

>>> עוד בספורטלי

    

אינדקס ספורטלי - לוח העסקים בספורט של ישראל - הרשמה חינם!

     

> אינדקס ספורטלי - פיזיותרפיסטים

אינדקס ספורטלי - קבוצות ריצה

אינדקס ספורטלי - תזונאים

 

התחלתי לרוץ, אני צריך יום חופש?

לא מומלץ לפחות בהתחלה לרוץ כל יום, הגוף זקוק למנוחה ולהתאוששות השרירים והשלד זאת רקמה חיה ולהליך הפרוק דורש גם הרכבה מחדש לכן מומלץ לרוץ בין 3-4 ימים בשבוע. בכלל תנסו לא להיות קיצוניים, הכל או הכלום, לפני רגע לא חשבתם על ריצה היום אתם רוצים לרוץ כל יום?
 

לקבוע יעדים כבר מהתחלה?

לגמרי כן, גם אם הם קטנים מאוד, כמו לקום לאימון הליכה\ריצה של 20 דקות, גם את רומא לא בנו ביום אחד...
 

האם אני צריך תוכנית אימונים מסודרת?

מומלץ מאוד, תוכנית אימונים היא מסגרת חשובה גם ליעדים וגם לליווי מקצועי שתפקידו בין היתר למנוע פציעות ולעזור להתמיד ולעשות את זה נכון, תוכנית אימונים לא בהכרח מחייבת להגיע לאימונים בקבוצה, אם כי מומלץ שמאמן אישי יראה אותך לעיתים.
 

לרוץ בבוקר או בערב?

אין תשובה נכונה לשאלה הזאת, רוב האנשים אוהבים להתחיל את אימון הריצה שלהם בבוקר, אתה קם מוקדם בבוקר ויודע שאת המס בריאות שלך לגוף שילמת, אבל לא לכולם זה מסתדר עם שאר החיים, כך שאם השאלה היא אימון ערב או לא להתאמן, אז כמובן שכן.
 

לרוץ עם או בלי מוזיקה?

באימונים הראשונים בהם אתה לומד להרגיש את הגוף, עדיף לרוץ בלי מוזיקה, להקשיב לנשימות להרגיש את הדופק, בשלב מאוחר יותר זה יכול להיות תוספת מרעננת במיוחד.

ריצה עם אוזניות 
---
 יצא 11 שאלות ובטח יש עוד...אם גם אתם רוצים לשתף\לשאול אתם מוזמנים, שיהיה בהצלחה!

 

טלי שיאצו
יוזמת ומקימה את אתר ספורטלי, טריאתלטית, מצלמת ומשווקת אירועי ספורט.

עוד בנושא

תמונות מספרות אירועי ריצה - מרוץ האביב 2015
על 4 הקולות דיברה הריצה
תמונות מספרות אירועי ריצה - סובב עמק 2014
Will Power

תגובות פייסבוק

אירועים מומלצים
לכל האירועים
גלריות אחרונות
לכל הגלריות
3
יוני
תמונות מטריאתלון תל אביב 2017
27
מאי
תמונות מטריאתלון נשים 2017
29
אפריל
תמונות ממרוץ הרצליה 2017

תגובות פייסבוק