X
הרשמה
שם פרטי*  
שם משפחה*  
דואר אלקטרוני*  
מין:*  
 

פציעות ספורט - מי רשאי לטפל?

נכתב בתאריך:28/02/2017 21:31:00 מאת: מיכל סיון

צילום: טלי שיאצו

כמעט כל ספורטאי חובב שעושה ספורט באופן עיקבי חווה בשלב זה או אחר כאב כלשהו. ואני לא מדברת על שריר שנתפס כי עשינו אימון חזק. אתם מכירים את זה, מיחושים בברך, כאב בקרסול, צוואר תפוס.... הרשימה ארוכה כי כמות המפרקים והשרירים בגופנו לא מעטה. בכתבה הזו אני רוצה לעשות קצת סדר. מתי עליי להתייחס לכאב? איך עליי להגיב לכאב? למי לפנות?
 

אך לפני הכל אני רוצה להעביר מסר חשוב. ריצה, אופניים או כל ספורט אחר לא פוגעים בברכיים, גב וכו'. אם, ופה הדגש, עושים אותם נכון. לעשות ספורט נכון זה אומר להתאמן עם מאמן שעבר הכשרה לענף הספורט הרלוונטי, זה אומר לישון מספיק שעות בלילה, לדאוג לתזונה מתאימה ולהקשיב לגוף שלנו. אם משהו מציק, משהו כואב, משהו מרגיש לנו לא נכון, אסור להתעלם. כאשר אנחנו מעמיסים על המפרקים ועל השרירים פעילות שלא הייתה בעבר אנו מציפים למעלה בעיות שהיו קיימות עוד קודם אך לא הטרידו אותנו.
 
אז נניח ויצאתי לרוץ ובמהלך הריצה התחיל כאב. מכירים את הסיטואציה הזאת? או דומה לה?

אז מה אני עושה?
בשלב הראשון נשאל את עצמנו עד כמה כואב וננסה להבין האם האימון חזק מדי, ארוך מדי, או לא אכלנו ושתינו כמו שצריך.
לא צריך להיות היסטריים מיד אך כן חשוב לשים לב. במידה והכאב נמשך ליותר מדקות ספורות והוא בלתי נסבל או חזק מכדי להמשיך, נעצור את האימון וניידע את המאמן.
במידה וזאת פעם ראשונה שאנו נתקלים בכאב מסוג זה אני ממליצה לתת לגוף מנוחה קלה של יומיים – שלושה. לאחר מכן לנסות לרוץ/לרכוב/לשחות.... שוב. אם הכאב לא נחלש ולא עבר הגיע הזמן לטפל. אם הוא עבר, יצאתם כנראה בזול אבל חשוב להמשיך להיות קשובים ולא לנסות להשלים את האימונים שפיספסתם.

 
טיפול באלקטרותרפיה - צילום: יאיר אלגרנטי 
 

אז כיצד נטפל בכאב?
למי עליי לפנות? רופא משפחה? אורתופד? פיזיותרפיסט? ספורטתרפיסט?

קודם נעשה סדר בתפקידים ובהכשרות של כל אחד מהנ"ל וכנראה שזה כבר יענה לנו על השאלה.
 

רופא משפחה - רופא, ידע כללי באורתופדיה, לרוב אין זיקה מיוחדת לספורט, לא תמיד נתקלו בסוג הכאב שאתם חווים. בדרך כלל ישלחו לבדיקות כגון רנטגן ויפנו לאורתופד.
 

אורתופד- (רופא המתמחה באורתופדיה) ככל הנראה ידע לזהות או לחשוד במקור הכאב, במידה ויש לו זיקה לספורט ישלח אתכם להדמיות (רנטגן או אולטראסאונד) ומיד גם יתן הפנייה לפיזיותרפיה. במידה ואין לו זיקה לספורט יתן הוראה למנוחה מספורט וסיכוי גדול שיצייד אתכם במרשם לכדור אנטי דלקתי.
 

פיזיותרפיסט - (פרא רפואי) פִיזְיוֹתֵרַפְּיָה היא מקצוע בריאות העוסק באבחון, שיקום ומניעה של בעיות במערכת התנועה. התחום עוסק בשיפור יכולות תפקודיות וטיפול בבעיות עצב - שריר - שלד. תחומים אלה כוללים טיפול נשימתי בפגים, ילדים ומבוגרים, טיפולים התפתחותיים, טיפול ושיקום אורתופדי ונוירולוגי בבוגרים, פגיעות ספורט, כאבי שרירים, טיפול יציבתי, דליפות שתן, שיקום לאחר אירוע מוחי, שיקום קטועים ועוד. תפקיד  הפיזיותרפיה הוא להביא את המטופל לתפקוד מיטב.
 

ספורטתרפיסט - מקצוע טיפולי בענף הבריאות המתרכז במניעת פציעות ספורט ועזרה בשיקום הפצוע לחזרה לפעילות גופנית מלאה. הספורטתרפיסט הוא מטפל מקצועי אשר:
יש לו את היכולת והידע לספק עזרה וטיפול ראשוני לפציעה הנגרמת בפעילות גופנית בשעת הפנאי, אימון ו/או תחרות ספורטיבית. בעל ידע ויכולת להעריך פציעות ובכך להפנות לאנשי מקצוע מומחים.

בעל ידע ויכולת לטפל בפציעות ע"י כלים שרכש בלימודיו כגון עיסוי, תרגילי שיקום, חבישות והיכולת לתמוך ולסייע בבניית תוכנית שיקומית. יודע לנצל עקרונות באימון בספורט כדי לייעל את הכנת הספורטאי לאימון יעיל ובטוח.  יכול להוות חלק מצוות רב מקצועי בקבוצות ספורט.

 

צילום: shutterstock

באחוז ניכר מהמקרים פיזיותרפיסט וספורטתרפיסט ידעו לזהות את הבעיה ולטפל בה.

ממליצה לבחור מטפל אשר לא יטפל רק בסימפטום אלא יחפש גם את מקור הבעיה, וינסה לטפל בה. זה יכול להיות על ידי אבחון יציבה, אבחון אסימטריה או בעיה אחרת שלא קשורה לגוף הספורטאי אלא למרכיבים נוספים בתוכנית האימונים או בהתנהלות היומיומית של הספורטאי.
 

חלק גדול מפציעות הספורט, המטפל יכול לזהות גם ללא בדיקות הדמיה, על ידי טסטים שהוא יבצע בקליניקה או תשאול המטופל או בדיקה פיזית של המטופל. לכן פעמים רבות ההמתנה לתור לרופא- אורתופד-הדמייה- אבחון ורק אז להתחיל טיפול יוצר תהליך ארוך ומתסכל עבור הספורטאי הפצוע. את התהליך המייגע ניתן לקצר כאשר נפנה ישירות למטפל.
 

ההמלצה שלי היא להגיע למטפל אשר עובד באופן קבוע עם ספורטאים, בין אם הוא ספורטתרפיסט ובין אם הוא פיזיותרפיסט ולא יזיק שגם תקבלו עליו המלצות מהסביבה.
 

קחו בחשבון שיש גישות טיפוליות שונות וכל מטפל יבחר את הגישה המתאימה לספורטאי על פי ההערכה המקצועית שהוא יעשה.
 

כמו כן, טיפול בפציעה זה לא קסם (כן חבל אני יודעת). לרוב לא ניתן להסתפק בטיפול בודד וגם למטפל קשה להעריך לכמה טיפולים תזדקקו. תגיעו לטיפול עם סבלנות, תשתפו את המטפל בכל הנתונים הרלוונטיים ותוודאו שאתם יוצאים מהטיפול כאשר אתם מבינים מה מותר ומה אסור לכם לבצע.
 

>> עוד בספורטלי

> לוח אירועי ספורט

> תמונות ממרתון תל אביב 2017

> הכנה מקצועית למרוץ הר לעמק 
 

בנושא פציעות ספורט אי אפשר להתעלם מהנושא של חוכמת ההמונים. לשאול בפורומים כאלה ואחרים על הפציעה שלכם זה נחמד ואולי עוזר להבין שאתם לא לבד בזה, אבל זה לא מחליף את הטיפול אצל איש המקצוע. וגם אם חבר סיפר לכם על טיפול שעזר לו בעבר באותה פציעה "בדיוק", זה לא אומר שגופכם יגיב בדיוק אותו דבר. גוף האדם מורכב מאוד. פציעת ספורט היא מורכבת, היא קשורה לרקמות רכות ורקמות גרמיות, להיסטוריית פציעות, למין, גיל, גובה ומשקל הספורטאי ועוד. בניגוד לדלקת גרון, אין פה פתרון אחד של כדור שזהה לכל החולים. הטיפול נבנה בהתאם לספורטאי הפצוע. אל תחפשו קיצורי דרך כי בדרך כלל המחיר שלהם כבד.

 

אך הדבר שהכי חשוב בעייני בנושא פציעות ספורט הוא תפעלו למען מניעת הפציעה במקום לטפל בפציעה שכבר קיימת.

מאת: מיכל סיוון ספורטתרפסטית 

מיכל סיון
ספורטאית פעילה בטריאתלון, איש ברזל ומרתונים. בעלת המרכז לספורטתרפיה Go Run בשכונת המשתלה בתל אביב העוסק במניעה ושיקום פציעות ספורט. מאמנת את קבוצת טריאתלון הילדים בצפון תל אביב. Www.go-run.co.il

עוד בנושא

מי הזיז את האנרגיה שלי?
דורבן | פציעת ספורט נפוצה, דרכי טיפול ומניעה
האם נכון להתאמן על כאב?
החשיבות של עיסוי ספורטאים כחלק מתוכנית אימונים

תגובות פייסבוק

אירועים מומלצים
לכל האירועים
גלריות אחרונות
לכל הגלריות
3
יוני
תמונות מטריאתלון תל אביב 2017
27
מאי
תמונות מטריאתלון נשים 2017
29
אפריל
תמונות ממרוץ הרצליה 2017

תגובות פייסבוק