X
הרשמה
שם פרטי*  
שם משפחה*  
דואר אלקטרוני*  
מין:*  
 

עיסוי ספורטאים - למה זה כל כך חשוב?

נכתב בתאריך:23/03/2015 מאת: טלי שיאצו

מאת: טלי שיאצו

לא משנה איזה ספורט אתם עושים באופן קבוע, טריאתלון, שחייה, רכיבה או ריצה, כאבי שרירים הם דבר שבשיגרה,
אז מה גורם לכאבים בשרירים לאחר פעילות גופנית אשר מצריך עיסוי ספורטיבי?

רוב הספורטאים מתאמנים יותר מפעמיים\שלוש בשבוע והעומס על השרירים גדול יותר מזמן ההתאוששות שהוא צריך. במהלך אימון נוצרים בשריר קרעים מיקרוסקופיים, השריר בעצם מתארך תוך כדי הפעולה ובונה את עצמו בצורה חזקה יותר. שרירים תפוסים חוסמים את זרימת החמצן והמזון מלהגיע ממחזור הדם, דבר אשר עשוי לגרום לדלקות. חלק מהדלקות הן קטנות וחולפות לאחר מספר ימים, ולעומתן אחרות יכולות להיות חריפות יותר ואף להוביל לפציעה אשר תשבית לגמריי מפעילות באזור הכואב.
 

ישנם הסוברים כי אחת מהסיבות לכאבי שרירים הינה חומצת חלב אשר מופרשת לשרירים בזמן פעילות עצימה, חומצת חלב היא בעצם סוג של תוצר לוואי שהגוף מייצר בזמן חילוף חומרים. חומצת חלב יכולה להיווצר רק בעת פעילות עצימה כאשר חמצן לא מגיע בכמות מספקת לשרירים ואז פינוי חומצת החלב הוא יותר איטי מקצב הייצור שלה. מכיוון שכך, הצתברות של חומצת חלב קוראת כאשר אין אספקת דם מספקת לתאים של השרירים. לפיכך, החומצה גורמת לכאבים רק במהלך האימון ולא לאחריו, מכיוון שהיא מתפנה מהגוף כמה דקות לאחר סיום האימון.

 
---

כיצד מועיל עיסוי הספורטאים ומה הם היתרונות שלו?
 עיסוי הספורטאים עוזר לחזרה הורידית ע"י שיפור הזרימה של הכדוריות האדומות אשר "מתעצלות" ונצמדות לדפנות של כלי הדם, העיסוי עוזר להן לחזור לזרום במחזור הדם לכיוון הלב ובכך מטפל גם בעייפות\התאוששות.

  • העיסוי מעודד את זרימת הדם וע"י כך את תפקוד מחזור הדם, את ההובלה של החמצן וההזנה שלו אל הרקמות לכל תא ותא ומנקז פסולת לתוך מערכת הדם ומשם למערכת ההפרשה.
  • העיסוי מחזק את הריקמה של העצמות (רקמת השרירים , תאי העור ותאי העצב.), ובכך הוא עוזר למניעת שברי מאמץ.
  • העיסוי עוזר לפזר הצטברויות של נוזלים, לשחרר התקשויות והתכווצויות של השרירים, כמו כן הוא להוריד את המתח של השריר ובכך מתקן רקמות ומקצר את זמן ההתאוששות.
  • העיסוי עוזר להעמיק את השאיפה של מערכת הנשימה, מקל על מתחים נפשיים ועוזר להגיע לרגיעה וכתוצאה מכך גורם לחיזוקה של מערכת החיסון.
  • העיסוי אף עוזר להמריץ את נוזל הלימפה, עוזר לפנות פסולת ולהכניס חומרי בנייה לרקמות בגוף וע"י מסייע בהחלמה יותר מהירה מדלקות ומקל על לחץ עצבי.
  • שינה לאחר עיסוי היא שינה חזקה ועמוקה והרי אנחנו יודעים את חשיבות השינה והצמחיה וההתחזקות בה ראו לדוג' תינוק, בשנה הראשונה רוב היום יישן  והוא מכפיל את עצמו.

 

מהי ריאקציה טיפולית אשר קוראת לאחר עיסוי ספורטאים?

לאחר הטיפול בכאב כלשהו בריקמה אשר הייתה חסומה ולכן זרימת הדם בה ירדה מתרחש תהליך ריאקציה. באמצעות העיסוי מתחדשת זרימת הדם לאותה ריקמה חסומה. מאחר והגוף כבר לא רגיל לזרימת דם תקינה לאותה ריקמה השוני הזה מזוהה ע"י מערכת העצבים (לאחר שהגוף הורגל לזרימת דם איטית בעקבות החסימה) ולכן הגוף משדר כאב. אין סיבה לחשוש מכאב כזה מכיוון שהוא נחלש ונעלם בד"כ תוך 24-48 שעות.
 

מתי לא מומלץ לעשות עיסוי ספורטאים?

בזמן שיש שבר, מחלות זיהומיות, מחלות מדבקות, מחלות עור מקומיות (אקזמה), מצב חום כללי בגוף, לחץ דם לא תקין, פצעים פתוחים, מחלות כלי דם מסוימות, גידולים מסויימים על פצעים פתוחים.
 

מתי חשוב לבצע עיסוי ספורטאים וכמה טיפולים צריך?

כמות הטיפולים השבועית נקבעת לפי חומרת המצב, כל מקרה לגופו של עניין. אם המקרה מקורו בכאב חדש\אקוטי ובבעיה ספציפית אזי כמות הטיפולים המומלצת תנוע בין פעמיים לשלוש בשבוע, לעתים אפילו יום אחרי יום בהתאם לחומרת הכאב והחשיבות של זמן ההתאוששות למטופל. כאשר עיסוי ספורטאים מתבצע כחלק משיגרה של אימונים אזי יש להתייחס לעומס השבועי של הספורטאי. ספורטאי שמתאמן כל יום רצוי לפחות טיפול אחד בשבוע, לפעמים אפילו שניים בתקופות של העלאת עומסים וזאת ע"מ למנוע פציעות ולאפשר התאוששות מהירה של הגוף. בחודשים פחות עמוסים, למשל בתקופות פגרה, ההמלצה היא לטיפול אחת לשבועיים ע"מ למנוע הצתברות של עומס על הגוף וזרימה טובה של דם לבנייה והתאוששות..
 

כמוכן, במצבים "מיוחדים" אחרי נפילה למשל, מומלץ מאוד להגיע מיידית לטיפול בכדי למנוע התפתחות של חסימות ודלקות כתוצאה מהטראומה והמתח שהגוף חווה לאחר הנפילה.
 

מומלץ מאוד לא להתחיל טיפולים בסמוך למועד תחרות חשובה מכיוון שאי אפשר לדעת איזו ריאקציה תתפתח ולכמה זמן. ובאופן כללי, לא כדאי לעשות שום דבר חדש בסמוך לתחרות. מטופלים מנוסים אשר מכירים את הגוף שלהם ואת התגובות שלו יכולים לעשות טיפול אחרון עד שלושה ימים לפני התחרות.
 

לאחר העיסוי לא מומלץ להתאמן, רצוי לתת לגוף לספוג את התחושות של העיסוי ולתת לדם לזרום במצב האופטימלי בכדי שיוכל להזין את התאים והרקמות בצורה טובה יותר לפחות ביום + לילה לאחר הטיפול. אם מתאפשר אז כדאי לתכנן את הטיפול ליום שלפני היום החופשי שלכם ולחזור בהדרגה, כאמור לא תמיד זה מסתדר עם תוכנית האימונים לכן מומלץ להגיע למטפל קבוע על מנת שידע כמה לרכך את השריר וכמה לעבוד עליו, מעסה ספורט כבר צריך לדעת מתי לעצור,(מטפל טוב זה לא מי שמטפל כמה שיותר לדוג שעה וחצי אלה מטפל טוב זה מטפל שמרגיש את הגוף ועוצר בזמן), אם עברו יומיים מהעיסוי ואתם עדיין מרגישים "רכים" מידי וקשה לכם לרוץ, זה סימן שהעיסוי היה ארוך ועמוק ייתר על המידה, בכל מקרה האימון הראשון אחרי עיסוי באופן יחסי צריך להיות קל.
 

 

 צילום:עומר לוי


>>> עוד בספורטלי

> אינדקס ספורטלי - לוח העסקים בספורט של ישראל

> אינדקס ספורטלי | מטפלים - עיסוי ספורטאים


> האם נכון להתאמן על כאב?

  

החברים של ספורטלי - אלון רז

 

לוח תוצאות לספורטאים

 

יכולת טכנית ברכיבה אצל טריאתלטים

   

לסיכום:

בתור ספורטאים שחוששים מפציעות וחשוב לכם להגיע לתחרות במצב האידיאלי של הגוף, וכן להנות מהתאוששות מהירה מאימונים\תחרויות, מומלץ בחום להכניס את עיסוי הספורטאים לתוכנית האימונים השבועית שלכם

 

טלי שיאצו
יוזמת ומקימה את אתר ספורטלי, טריאתלטית, מצלמת ומשווקת אירועי ספורט.

עוד בנושא

להכיר ולהימנע מעשרת פציעות הספורט הנפוצות ביותר בטריאתלון
דורבן | פציעת ספורט נפוצה, דרכי טיפול ומניעה
האם נכון להתאמן על כאב?
החשיבות של עיסוי ספורטאים כחלק מתוכנית אימונים

תגובות פייסבוק

אירועים מומלצים
לכל האירועים
גלריות אחרונות
לכל הגלריות
3
יוני
תמונות מטריאתלון תל אביב 2017
27
מאי
תמונות מטריאתלון נשים 2017
29
אפריל
תמונות ממרוץ הרצליה 2017

תגובות פייסבוק