X
הרשמה
שם פרטי*  
שם משפחה*  
דואר אלקטרוני*  
מין:*  
 

האם נכון להתאמן על כאב?

נכתב בתאריך:10/07/2016 מאת: טלי שיאצו

כאב, מושג כללי שמכיל בתוכו אין סוף הגדרות של תחושות, מה שבטוח אף מתאמן לא אוהב את זה, לא תמיד בגלל עוצמת הכאב, יותר בגלל הפחד שאולי צריך להפסיק להתאמן. לכאורה הכאב הוא חלק מהדרך, מהלמידה מההתפתחות, אבל מתי נדע מתי הוא כאב טוב ומתי חייבים להפסיק את האימון? 

ספורטאים וותיקים, טריאתלטים, רצים, רוכבים, שחיינים, עם השנים יודעים לעשות את ההבחנה בין כאב של צמחיה לכאב שמבקש מהגוף עצירה, הפסקה.
 

 

קבלו הצצה לסיפורי הקלניקה וקצת טיפים, למרות שטיפולים עדיף לעשות כחלק ממניעה, רוב הספורטאים היו מגיעים במצב של כאב, לפעמים היה זה מאוחר מדי.

עצרו לרגע וחישבו מה היה שונה הפעם באימון אשר בגללו הכל התחיל?

אם זה בגלל מהירות אזי חיזרו למהירות הישנה, חזקו את גופכם, הגמישו אותו ורק אז תנסו שוב לעלות מהירות.

אם זה בגלל שינוי שיפוע אזי תתחילו בשיפוע מתון יותר וכן הלאה...

 

מה שחשוב לזכור זה שאם עצרתם בזמן והתחלתם לטפל בכאב באמצעות מנוחה, עיסוי (עיסוי ספורטאים לא כל סוגי העיסוי מתאימים), קרח וכו' אז ההחלמה תהיה מהירה יחסית, כשלושה שבועות, תלוי כמובן, כל מקרה לגופו. אם לעומת זאת החלטתם להתעלם מהכאב ולהמשיך להתאמן אזי סיכויים רבים שהכאב יגרור פציעה אשר זמן ההחלמה שלה יכול להגיע גם לשישה חודשים.

 

מה שהכי חמור בפציעה הראשונה זה שכאשר מגיעה פציעה אחת היא עלולה לגרור אחריה כמה נוספות!!

 

2 דוגמאות מהקלניקה:

 

בדוגמא הראשונה הגיע אליי לקליניקה מ. צעיר בן 25 עם כאבים בשריר הירך האחורי (המסטרינג). בשיחה איתו התברר שהכאבים התחילו בשני האימונים האחרונים כאשר עשה 20 ק"מ בכל אחד מהם (הוא התכונן למרתון טבריה, לפחות כך הוא חשב). זה ידוע שבמרתון הראשון היעד הוא לסיים, אך מ החליט שהתוצאה מאוד חשובה בשבילו ולכן החליט שהוא חייב לעמוד ביעד שהוא הציב לעצמו. לשאלתי מה היה שונה בשני האימונים האחרונים השיב מ. שהוא העלה מהירות. את האבחון אני עושה בד"כ לאחר העיסוי כדי שיהיו לי יותר נתונים לגבי השרירים בפרט והגוף בכלל. מה שהסתבר לאחר הבדיקה היה שלמרות גילו הצעיר, מ. היה חסר גמישות בצורה קיצונית, וכל אחד שרץ מודע לזה שהריצה פוגעת בגמישות של הגוף. "זה או מהירות או מרתון לא יהיו שניהם", כך אמרתי לו, "ובנוסף מאוד כדאי שתתחיל לשלב אימוני מתיחות ויוגה בתכנית האימונים שלך".

מראש היה ברור לי ש מ. לא עומד לוותר על המהירות מכיוון שהוא קבע לעצמו יעד בריצת המרתון והוא חייב לעמוד בו ויהי מה. וגם היה לי ברור שהוא לא הולך להכניס אימוני מתיחות מכיוון שזה ביזבוז זמן, אבל אני את מחויבותי כמטפלת מקצועית עשיתי, הרבה פעמים אני אומרת למטופלים דברים שהם לא אוהבים לשמוע.

 

 

לאחר מעט זמן הגיע החצי מרתון של בית שאן, כל מי שעושה את מרתון טבריה יודע שהחצי של בית שאן (עמק המעיינות) הוא אינדיקציה לזמן שמתוכנן למרתון וזה מה ש מ. עשה, הוא רץ את חצי המרתון בזמנים שתיכנן למרתון בטבריה, וזאת על אף כל האזהרות שלי.

זאת הייתה הפעם האחרונה שהוא רץ, מרתון טבריה 2010 חזר להיות בגדר חלום.

 


---
לפני כמה חודשים שב אליי מ. לטיפול. "בגלל כאבים אני שוב לא מצליח לרוץ, עדיין כואב לי, למרות שאני רץ לאט". עכשיו זה כבר לא ממש משנה, זה לא סתם כאב, זו פציעה!! 

מתיחות אתה עושה שאלתי? התשובה הברורה של מ. הייתה – לא. מ. הפך את הכאב שלו לפציעה כרונית, דבר שמאוד קשה להתאושש ולצאת ממנו. וזה גרם לכך שגם את מרתון טבריה 2011 הוא לא רץ.

 

לעומת זאת ש. בן 35 הגיע אליי בזמן לטיפולים, כמה חודשים לפני המרתון בטבריה ב 2009 במטרה לתחזק את הגוף ולהקטין את הסיכוי לפציעות. ברגע של חוסר תשומת לב בריצה של ה 30 ק"מ הוא מעד והדליק גיד בברך. למרות שמרתון טבריה היה אמור להיות הראשון שלו וסוג של הגשמת חלום, בהחלטה משותפת החלונו שזה לא שווה את הסיכון וכי לא שווה לרוץ מרתון על כאב ולהרוס את הברכיים לחודשים הבאים מכיוון שזה ברור שהמחיר יהיה פציעה חמורה והשבתה ארוכה מריצה אולי אפילו לשנה. לש היה יותר חשוב להמשיך באורך החיים הספורטיבי שלו מאשר לסמן וי על מרתון ולפרוש עקב פציעה, וזאת למרות שהמאמן שלו דחק בו כי הוא מוותר וכי אפשר לבצע את זה על כדורים ומשככי כאבים.ש אזר אומץ והחליט כי הוא דוחה את המרתון ואנחנו התחלנו בתהליך הטיפול בברך וחזרה מדורגת לאימונים. לא תאמינו שמריצת 30 ק"מ, ש התחיל את השיקום שלו בריצה של חמש דקות כאימון!!!

לאחר שלושה שבועות ש כבר יכול היה לרוץ שעה שלמה ללא כאב ובהמשך הוא אף עשה את האולטרה מרתון, מרוץ שליחים ודואתלון. את המרתון הראשון שלו עשה בברלין. ב 2010 הוא חזר לטבריה לסגור חשבון!

 

 ---
 

>>> עוד בספורטלי

> 10 שאלות שכל רץ שואל את עצמו

 

לוח תוצאות לספורטאים


> עיסוי רפואי/ספורטאים - אינדקס ספורטלי

> עיסוי ספורטאים, למה זה כל כך חשוב?

 

לסיכום:

כואב לכם תעצרו רגע ותחשבו מה שווה לכם יותר לקחת פסק זמן להבין את הכאב לבדוק אותו לטפל אם צריך ולהחלים מהר, או לוותר על אורח החיים הספורטיבי לסמן וי על היעד ולשלם בפציעה ארוכה וממושכת, והכי חשוב לעולם אל  תרוצו על כאב!!!!

 

 

טלי שיאצו
יוזמת ומקימה את אתר ספורטלי, טריאתלטית, מצלמת ומשווקת אירועי ספורט.

עוד בנושא

עיסוי ספורטאים - למה זה כל כך חשוב?
מי הזיז את האנרגיה שלי?
החשיבות של עיסוי ספורטאים כחלק מתוכנית אימונים
פציעות ספורט - למי לפנות לטיפול?

תגובות פייסבוק

אירועים מומלצים
לכל האירועים
גלריות אחרונות
לכל הגלריות
3
יוני
תמונות מטריאתלון תל אביב 2017
27
מאי
תמונות מטריאתלון נשים 2017
29
אפריל
תמונות ממרוץ הרצליה 2017

תגובות פייסבוק